برداشت بیش از ۱۲ تن پسته در خلخال

برداشت بیش از ۱۲ تن پسته در خلخال

آب و غذا

فرماندار خلخال گفت: تلاش‌های مربوط به ایجاد و پرورش باغ‌های پسته در این منطقه نتیجه داده و امسال بیش از ۱۲ پسته از باغ‌های پسته این شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف می‌شود.

فریدون بابایی در گفت و گو در بازدید از باغ‌های پسته مناطق نیمه‌گرمسیری بخش خورش‌رستم خلخال افزود: با اجرای طرح‌های ترویجی از سوی مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان ،تشویق باغداران این منطقه به ایجاد ،کشت و پرورش درختان پسته و اجرای طرح پیوند درختان پسته وحشی "چاتلانقوش، با نوع پرورش یافته آن در سطحی از مناطق قابل رویش این درخت در بخش خورش‌رستم خلخال ۱۵ هکتار باغ پسته در این منطقه ایجاد شده است.

با توجه به میانگین برداشت ۲ تن پسته از هر هکتار باغ پسته و با توجه به بارور بودن ۶ هکتار از ۱۵ هکتار باغ‌های پسته بخش خورش‌رستم خلخال پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۱۲ تن پسته مرغوب از باغ‌های این منطقه برداشت و روانه بازار مصرف این سردرختی گرانبها و حصول باارزش اقتصادی بالا شود.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال نیز با بیان اینکه برداشت پسته از مناطق نیمه‌گرمسیری بخش خورش‌رستم این شهرستان از نیمه دوم مهرماه آغاز می‌شود، افزود: در سال گذشته از مجموع ۱۵ هکتار اراضی زیرکشت پسته این شهرستان پنج هکتار بارور شده بود که با توجه به شرایط آب و هوایی سال قبل ۱۰ تن پسته مرغوب برداشت و روانه بازار مصرف شد.

وی به افزایش رغبت باغداران منطقه خورش‌رستم خلخال به افزایش سطح زیرکشت این محصول  اشاره کرد و گفت: ارقام کشت شده پسته خلخال از نوع اکبری و احمد آقایی بوده و با توجه به مرغوبیت محصول تولیدی منطقه همواره مورد استقبال خریداران است.

طرح توسعه باغ‌های پسته با تهیه و تامین نهال مورد نیاز از مناطق مستعد کشور در دستور کار مدیریت جهاد کشاورزی قرار گرفته و نهال به تناسب نیاز باغداران تهیه و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد./ایرنا

برچسب ها: پسته خلخال اردبیل