امنیت غذایی کشور را با مباحث سیاسی گره نزنیم

امنیت غذایی کشور را با مباحث سیاسی گره نزنیم

آب و غذا

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه نباید امنیت غذایی کشور را با مباحث سیاسی گره زد، گفت: از سال ۹۵ تاکنون به لحاظ تولید گندم در بیشترین سطح ممکن قرار داریم و حتی امسال ضریب خوداتکایی گندم بیش از ۱۰۲ درصد پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، «ساسان والی زاده» با اشاره به اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس درباره استفاده از رانت برخی از چهره‌های سیاسی برای واردات گندم، اظهار داشت: اگر داده‌ها را درست کنار هم قرار دهیم و اطلاع رسانی شفاف در این رابطه صورت بگیرد، نباید چنین تصوراتی که با واقعیت فاصله دارد، ایجاد شود.

از سال ۹۴ به بعد بر اساس برنامه‌ریزی که برای خوداتکایی در این محصول استراتژیک صورت گرفت، عملاً به سمت خوداتکایی کامل رفتیم و اکنون پنج سال متوالی است که در زمینه گندم، تولیدات داخلی، کفاف مصارف کشور مانند نان، دام،  صنعت و همچنین بذر را می‌دهد.

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی نیاز کشور به گندم را حدود ۱۳ میلیون تن عنوان کرد و گفت: تولیدات کشور در این سال‌ها کمابیش برابر با همین مقدار بوده است و به عنوان مثال سال گذشته ۱۳.۷ میلیون تن گندم تولید کردیم و امسال نیز پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۴ میلیون تن گندم تولید شود.

وی عملکرد کشور در تولید گندم را درخشان توصیف و اظهار کرد: تولیدات در این حوزه به طور کامل نیاز داخلی کشور را پاسخ داده است. اگر امسال مقدار محدودی گندم وارد کشور شده است، ارتباطی به تولید و مصارف عمومی کشور ندارد و این واردات با نگاه تأمین ذخایر استراتژیک کشور در شرایط تحریمی صورت گرفته است و در واقع یک تدبیر حاکمیتی است ضمن این که این واردات رابطه به ماجرای سیاسی اخیر ندارد.

اگر کسی در سال‌های پیش طبق مقررات موجود گندم محدودی وارد کرده باشد، اساساً ربطی به شرایط حاضر کشور ندارد و در حال حاضر در شرایط ثبات هستیم./ایرنا