سالانه ۴۳۰۰ تن قارچ در استان کردستان تولید می‌شود

سالانه ۴۳۰۰ تن قارچ در استان کردستان تولید می‌شود

آب و غذا

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان از تولید سالانه چهار هزار و ۳۰۰ تن قارچ در استان خبر داد و گفت: به ازای تولید هر تن قارچ در یک واحد تولیدی برای یک نفر به صورت مستقیم و برای دو نفر دیگر نیز به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد می‌شود.

محمدفرید سپری با اشاره به واحدهای صنعتی قارچ در استان، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۴ واحد صنعتی با تولید سالانه چهار هزار تن قارچ در سطح استان فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ واحد خانگی و معیشتی دیگر نیز در سطح شهر و روستا، با ظرفیت تولید ۴۵۰ تن قارچ در حال فعالیت هستند، افزود: در مجموع سالانه چهار هزار و ۳۰۰ تن قارچ در واحدهای تولیدی کل استان تولید و به مصرف می‌رسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با تأکید بر ظرفیت شهرستان دهگلان در تولید و پرورش قارچ، بیان کرد: دهگلان از جمله قطب‌های تولید محصولات کشاورزی و غلات در سطح استان است که به همین جهت ظرفیتی بالقوه جهت توسعه بیشتر واحدهای تولید قارچ در استان است.

به ازای تولید هر تن قارچ در یک واحد تولیدی برای یک نفر به صورت مستقیم و برای دو نفر دیگر نیز به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سرانه مصرف قارچ در جهان چهارتا پنج کیلوگرم به ازای هر نفر است، یادآور شد: در کشور ما با توجه به شرایط مناسب و به دلیل توسعه واحدهای تولیدی، میزان سرانه مصرف قارچ یک کیلو و ۶۰۰ گرم بوده که این میزان در استان کمتر و برابر با یک کیلو و ۲۰۰ گرم است./ایسنا