قیمت مرغ و تخم‌مرغ در تهران ١٠ درصد کاهش یافت

قیمت مرغ و تخم‌مرغ در تهران ١٠ درصد کاهش یافت

آب و غذا

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: با وجود کاهش ۱۰ درصدی قیمت مرغ و تخم مرغ بهای برخی از کالاهای اساسی افزایش یافته است.

یدالله صادقی در جلسه تنظیم بازار استان تهران که در استانداری برگزار شد، افزود: قیمت برنج داخلی نسبت به ۱۰ روز قبل تغییر محسوسی نداشته اما نسبت به ماه قبل ۶ درصد افزایش یافته است. 

همچنین قیمت برنج وارداتی پاکستانی نسبت به چند روز گذشته ۱۰ درصد و نسبت به ۶ ماه گذشته ۲۶ درصد و برنج هندی نیز نسبت به ۶ ماه قبل ۳۶ درصد با افزایش قیمت همراه بوده است

افزایش نرخ برنج وارداتی ناشی از کاهش عرضه به دلیل تخصیص نیافتن به موقع ارز  و عرضه نشدن در مبادی تامین به دلیل شیوع ویروس کرونا بوده است.

قیمت برنج داخلی نیز به سبب کاهش عرضه برنج وارداتی و افزایش قیمت برنج وارداتی، دوری فصل برداشت و افزایش هزینه‌های تولید ناشی از هزینه‌های تحمیلی ویروس کرونا افزایش یافته است.

وی در خصوص افزایش قیمت حبوبات نیز گفت: دوری فصل برداشت، افزایش قیمت حبوبات داخلی به دلیل افزایش نرخ ارز، تخصیص نیافتن ارز نیمایی و افزایش تقاضا به دلیل ذخیره سازی توسط برخی خانواده ها در پی بیماری کرونا سبب افزایش قیمت حبوبات نسبت به شش ماه قبل شده است.

نرخ مواد پروتیینی از جمله گوشت گوسفندی مخلوط و گوساله نسبت به شش ماه گذشته ۱۴ درصد افزایش یافته است. 

صادقی با بیان اینکه قیمت مرغ و تخم مرغ ۱۰ درصد کاهش داشته است، اضافه کرد: نرخ لبنیات نیز با ثبات نسبی همراه بوده است. 

با توجه به تغییر مبنای واردات شکر از ارز چهار هزار و ٢٠٠ تومان به ارز نیمایی نسبت به ۶ ماه قبل با افزایش قیمت مواجه شدیم، اما نرخ چای در این مدت ۶ درصد کاهش یافت.

همچنین قیمت نهاده های دامی به سبب کاهش صادرات با افزایش ۳۷ درصدی همراه شده است./ایرنا