از سرگیری صادرات تخم مرغ

از سرگیری صادرات تخم مرغ

آب و غذا

رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: با وجود بسته شدن مرز عراق در پی ویروس کرونا، طی چند روز اخیر مجدد این مرز به روی صادرات تخم مرغ باز شد.

ناصر نبی‌پور، رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران درباره آخرین تحولات بازار تخم مرغ اظهار کرد: هم‌اکنون متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۷ هزار و ۵۰۰ تومان معادل شانه‌ای ۱۵ هزار تومان است.

وی افزود: با توجه به بسته شدن مرز عراق در هفته های اخیر به دنبال شیوع ویروس کرونا، قیمت هر کیلو تخم‌مرغ ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان کاهش یافت.

نبی‌پور با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا منجر به مختل شدن صادرات تخم مرغ به بازارهای هدف شد، گفت: طی چند روز اخیر، عراق مرزهای خود را به روی صادرکنندگان ایرانی باز کرد و صادرات این کالا مجدد از سر گرفته شد.

این مقام‌مسئول با اشاره به اینکه قیمت تخم مرغ در بازار شب عید نوسانی نخواهد داشت، بیان کرد: با وجود کاهش تقاضا در روزهای پایانی اسفند طبق روال سال‌های گذشته نگران متضرر شدن مرغداران از ناحیه مازاد تولید هستیم و متاسفانه تاکنون کشتارگاه‌ها همکاری لازم در خصوص حذف گله‌های سن بالا را با تولیدکنندگان نداشتند.

به گفته وی، با توجه به آنکه تخم مرغ ارزان‌ترین پروتئین در دسترس خانوارها به شمار می‌رود، از این رو مشکلی در بازار داخل نداریم.

بازار نهاده‌های دامی نابه سامان است

رئیس هیات‎مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار با اشاره به نابه‌سامانی‌های بازار نهاده‌های دامی گفت: قیمت ذرت به سبب کمبود عرضه افزایش چشمگیری داشته به طوری‌که ۸۰۰ تومان بالاتر از نرخ مصوب در بازار عرضه می‌شود.

نبی‌پور در پایان مجموع صادرات تخم مرغ از ابتدای سال را ۳۵ هزار تن اعلام کرد و گفت: با توجه به تولید ماهانه ۹۰ هزار تن تخم مرغ، سالیانه رقمی حدود ۲۰۰ هزار تن مازاد بر نیاز کشور است که باید به بازارهای هدف صادر شود.

برچسب ها: صادرات تخم مرغ