بهره‌برداری از نخستین کشتارگاه تمام صنعتی کشور

بهره‌برداری از نخستین کشتارگاه تمام صنعتی کشور

آب وغذا

نخستین کشتارگاه تمام صنعتی کشور با سرمایه‌گذاری ۲۲ میلیارد تومانی و اشتغالزایی ۱۰۰ نفر در منطقه آزاد تجاری‌-‌صنعتی ارس به بهره‌برداری رسید.

مدیر مجتمع پروتئینی فناوری ارس در مراسم افتتاح این مجتمع با بیان اینکه این کشتارگاه صنعتی ظرقیت کشتار یک هزار راس دام سبک و ۱۰۰ راس دام سنگین را دارد، افزود: این کشتارگاه اولین کشتارگاه تمام صنعتی ایران است که بسته بندی ۷۵ روزه گوشت در محل مجتمع از ویژگی های مهم آن است.

امیر آتشبار افزود: برای اولین بار است که در محل کشتارگاه مرکز پژوهشی دامپروری نیز ایجاد می شود که قابلیت برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی و آزمایشگاه برای دانشجویان علوم دامی و شرکت های دانش بنیان در مساحت ۲۰ هزار مترمربع را دارد.

این کشتارگاه در مدت کمتر از یک سال در مساحت ۴ هزار و ۶۰۰ مترمربعی بنا شده است و در زمان ساخت آن ۱۲ هزار و ۵۰۰ نیروی کارمزد مشغول کار شدند و اکنون نیز ۱۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال دارند.

استاندار آذربایجان شرقی هم با بیان اینکه توسعه منطقه آزاد ارس از سال ۱۳۹۲ به بعد به خوبی انجام یافته است، گفت: در سال های تحریم این منطقه نقش آفرین خواهد بود و به خود می بالیم تولیدات این منطقه متکی به داخل است.

محمدرضا پورمحمدی افزود: ارس تولیدکننده های وارد کننده را به صادر کننده تبدیل کرده است و اقتصاد کشور و آذربایجان شرقی با تکیه بر این ویژگی متحول خواهد شد.

مدیرعامل منطقه آزاد ارس نیز گفت: هنوز چالش و کش و قوس به رغم افتتاح گلخانه و افتتاح کشتارگاه، سرمایه در گردش این طرح ها حل نشده است که باید تامین شود.

محسن نریمان افزود: در ۷ ماهه امسال ۱۳ درصد صادرات منطقه افزایش یافته و پیش بینی می کنیم در پایان سال این رقم به مرز ۱۰۰ درصد رشد نسبت به سال قبل برسد که بر این اساس حمایت از واحدهای موجود در منطقه و تامین سرمایه در گردش آنها لازم است.

این افزایش صادرات نشان می دهد که در منطقه امن اقتصادی قرار داریم و بر پایه آن و با اتکا به تلاش تولید کنندگان توانسته ایم صادرکننده موفقی باشیم،به خصوص در بخش کشاورزی قطب گلخانه ای مناطق آزاد کشور هستیم.

۳۶۵ هکتار برای ایجاد کشاورزی گلخانه ای هدف گذاری شده که اکنون ۶۰ هکتار آن محقق شده و ۴۰ هزار تن امسال محصولات برداشت کرده ایم که این رقم می تواند تا ۳ برابر افزایش یابد.