چرا قیمت تن ماهی بالا رفت؟

چرا قیمت تن ماهی بالا رفت؟

آب و غذا

قیمت هر کنسرو ماهی حدود ۶ هزار تومان افزایش یافته است؛ منتقدانِ این افزایش قیمت، معتقدند با توجه به داخلی بودن مواد اولیه این کالا، گران شدن آن منطقی نیست اما دبیرکل سندیکای صنایع کنسرو ایران نظری دیگر دارد.

پیش از این نرخ هر کنسرو ماهی تن معمولی بین ۶۵۰۰ تا ۷۲۰۰ تومان بود که اکنون به حدود ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان افزایش یافته است؛ هر قوطی تن ماهی با کیفیت تر نیز – بسته به نشان آن – هشت هزار و ۹۰۰ تومان تا ۹ هزار تومان بود اما همان ها، اکنون ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان تا ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خورده است.
البته قیمت کنسرو های ماهی با روغن زیتون، بالاتر از این ارقام بود؛ به عنوان نمونه، قیمت هر عدد کنسرو ماهی ۱۸۰ گرمی با روغن زیتون پیش از این ۱۲ هزار تومان بود که در قیمتگذاری جدید، به ۱۸ هزار و ۴۰۰ تومان افزایش یافته است.
در این ارتباط، «سید محمد میررضوی» دبیرکل سندیکای صنایع کنسرو ایران، افزایش قیمت ها را اجتناب ناپذیر دانست و گفت: علت اصلی افزایش قیمت تن ماهی، خروج ماهی از گروه کالایی یک و اختصاص نیافتن ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات آن است.
وی اضافه کرد: ۴۰ درصد ماهی مورد نیاز کنسروها وارداتی است که پیش از این با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می شد و مابقی نیاز صنایع فعال در این بخش توسط صیادان داخلی تامین می شد.
دبیرکل سندیکای صنایع کنسرو ایران، اظهار داشت: روند افزایشی قیمت هر کیلوگرم ماهی هور (مخصوص کنسرو) از سه هفته پیش آغاز شد و به ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان رسید؛ این رقم اکنون به ۲۲ هزار تومان رسیده است. 
میررضوی اظهار داشت: صیادان داخلی با اطلاع از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات ماهی، هر دو سه روز یک بار قیمت ماهی را یک هزار تومان افزایش می دهند.
به گفته وی، با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات ماهی، هم اکنون قیمت هر کیلوگرم ماهی وارداتی مخصوص کنسرو، ۲۴ هزار تومان شده است.
میررضوی تصریح کرد: بجز ماهی، کالاهای دیگری همچون روغن خوراکی، قوطی کنسرو، در فلزی قوطی، برچسب قوطی، کارتن و بسته بندی نیز بر افزایش قیمت تمام شده تاثیر گذاشته است؛ به طور مثال، قیمت قوطی کنسرو بدون در پیش از این حدود ۳۰۰ تومان و در فلزی قوطی (اتیوپن) بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومان بود که اکنون قیمت آنها به ترتیب به ۷۰۰ و ۳۵۰ تومان رسیده است. 

سالانه ۴۰۰ میلیون قوطی کنسرو تن ماهی با وزن ۱۸۰ گرم در بیش از ۱۰۰ واحد تولیدی کشور، تولید می شود. 
پیش از این نرخ هر کنسرو ماهی تن معمولی بین ۶۵۰۰ تا ۷۲۰۰ تومان و کنسروهای دارای روغن زیتون و غیره ۸۲۰۰ تا ۹ هزارتومان بود.