دام سبک کشور در اسفند ۹۷ به بیش از ۶۶ میلیون راس رسید

دام سبک کشور در اسفند ۹۷ به بیش از ۶۶ میلیون راس رسید

آب و غذا

مرکز آمار اعلام کرد: در اسفندماه ماه سال گذشته تعداد دام سبک کشور به ۶۶ میلیون و ۶۰۰ هزار راس رسید که ۴۸ میلیون و ۵۰۰ راس گوسفند و بره و ۱۸ میلیون و ۱۰۰ راس بز و بزغاله بوده است.

نتایج آمارگیری تغییرات ماهانه تعداد دام سبک در اسفند ١٣٩٧ نشان می‌دهد که تعداد گوسفند و بره موجود در دامداری‌های کشور در این دوره نسبت به مهرماه همان سال ۲۸.۶ درصد و تعداد بز و بزغاله ۲۴.۴ درصد افزایش یافته است. 
براساس جداول مراکز آمار، در مهرماه پارسال ۳۷ میلیون و ۷۱۵ هزار راس گوسفند و بره و ۱۴ میلیون و ۵۱۰ هزار راس بز و بزغاله در کشور وجود داشت. 

روند زایش دام های مولد کاهش یافته است
جمعیت دام سبک در طول سال در حال تغییر است؛ با افزایش زایش گوسفند و بز در پاییز و زمستان، جمعیت این نوع دام‌ها افزایش می‌یابد و بهار و تابستان، با کاهش زایش و خروج دام‌های پرواری، جمعیت دام سبک کاهش می‌یابد.
بررسی های جداول آماری بیانگر این است که در اسفندماه پارسال سه میلیون و ۳۰۰ میلیون راس بره و یک میلیون و ۴۰۰ راس بزغاله در بهره برداری های پرورش دهنده دام سبک متولد شده است. 
مقایسه تعداد دام سبک مولد با تعداد دام زاییده شده در نیمسال دوم سال ١٣٩٧ حاکی از آن است که در ماه‌های آتی، روند زایش دام‌ های مولد در بهره ‌برداری‌ها با کاهش مواجه خواهد شد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: چهار هزار و ۶۳۶ راس دام سبک و سنگین در پی حادثه سیل اخیر در استان‌ های مازندران، گلستان، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان شمالی تلف شدند.
«علیرضا رفیعی پور» افزود: از این تعداد، چهار هزار و ۵۰۰ راس دام سبک و ۱۳۶ راس دام سنگین بوده است. 

برچسب ها: دام