کمرنگ شدن آجیل از سفره هفت سین

کمرنگ شدن آجیل از سفره هفت سین

آب و غذا

آجیل فروشان در آستانه شب عید انتظار دارند هر روز بازارشان داغ و داغ تر شود اما افزایش سه تا چهار برابری قیمت ها، امیدواری آنها را کم فروغ کرده است.

یکی از رسوم دیرین ایرانیان در ایام نوروز، پذیرایی از مهمانان با شیرینی و آجیل است؛ با این حال، چند سالی است که در روزهای پایانی سال قیمت آجیل همچون دیگر اقلام مورد نیاز خانوارها افزایش و به تناسب آن، تقاضا برای خرید کاهش می یابد.
سازمان میادین میوه و تره بار شهر تهران، قیمت هر کیلوگرم پسته «کله قوچی» درجه یک را ۱۷۵ هزار تومان و هر کیلوگرم پسته «کله قوچی» درجه دو را ۱۶۵ هزار تومان قیمت گذاری کرده ؛ این سازمان برای یک کیلوگرم پسته «کله فندقی» درجه یک ۱۵۵ هزار تومان و درجه دو ۱۴۵ هزار تومان قیمت تعیین کرده است.
بر اساس این نرخ نامه، بهای هر کیلوگرم پسته «اکبری» درجه یک و دو به ترتیب ۱۸۰ و ۱۷۰ هزار تومان و هر کیلوگرم پسته «احمدآقایی» درجه یک و دو به ترتیب ۱۷۰ و ۱۶۰ هزار تومان تعیین شده است.
سازمان میادین میوه و تره بار، قیمت هر کیلو تخمه جابانی (ژاپنی) شور درجه یک را ۳۰ هزار تومان و درجه دو را ۲۵ هزار تومان مشخص کرده است؛ در این نرخ نامه، تخمه جابانی ممتاز درجه یک، ۳۹ هزار و ۵۰۰ تومان و درجه دو نیز ۳۴ هزار و ۵۰۰ تومان مشخص شده است. 
علاوه بر این، هر کیلوگرم تخمه کدوی مشهدی درجه یک و دو به ترتیب ۴۵ و ۴۱ هزار تومان و هر کیلوگرم تخمه کدوی گوشتی درجه یک ۵۱ هزار تومان و درجه دو نیز ۴۷ هزار تومان قیمت گذاری شده است.
برابر نرخ نامه اعلامی میادین میوه و تره بار تهران، بهای هر کیلوگرم مغز فندق خام درجه یک ۱۴۹ هزار تومان و درجه دو ۱۴۲ هزار تومان قیمت گذاری شده؛ هر کیلوگرم فندق با پوست درجه یک ۷۶ هزار تومان و درجه دو ۶۸ هزار تومان تعیین شده است.
سازمان میادین میوه و تره بار تهران، قیمت هر کیلوگرم بادام زمینی درجه یک و دو را به ترتیب ۲۸ و ۲۵ هزار تومان و مغز بادام درجه یک و دو را نیز ۱۱۷ و ۱۰۷ هزار تومان قیمت گذاری کرده است. 

از بهای آجیل شب عید در سطح شهر، نشان می دهد که هر کیلو پسته «احمد آقایی» در سطح شهر بین ۱۸۵ تا ۲۳۵ هزار تومان، پسته «فندقی» ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تومان، پسته «کله قوچی» بین ۲۲۰ تا ۲۸۰ هزار تومان، پسته «اکبری» نیز ۲۳۰ تا ۲۶۰ هزار تومان قیمت دارد.
بنابر این، هر کیلوگرم انواع پسته در بازار تهران، بین ۲۵ تا ۹۰ هزار تومان گران تر از قیمت های تعیین شده سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می شود.
در بازار پایتخت، قیمت هر کیلوگرم بادام درشت از ۱۴۰ تا ۱۵۸ هزارتومان، بادام زمینی بین ۳۰ تا ۴۹ هزار تومان و بادام هندی بین ۱۷۹ تا ۲۱۰ هزار تومان است. 

نرخ تخمه کدو بین ۴۸ تا ۶۰ هزار تومان نوسان دارد و تخمه جابانی (ژاپنی) نیز بین ۵۰ تا ۵۶ هزار تومان عرضه می شود.
هر کیلو فندق در سطح شهر بین ۱۸۰ تا ۲۲۸ هزار تومان و هر کیلو کشمش بین ۴۳ تا ۵۸ هزار تومان قیمت دارد. 
بررسی فاکتور خرید آجیل یکی از خانوارها از بازار بزرگ تهران نشان می دهد که قیمت ها تقریبا با سطح شهر تفاوت چشمگیری ندارد.به گونه ای که هر کیلو پسته اکبری ۲۳۵ هزار تومان، بادام درشت ۱۲۴ هزار تومان، بادام هندی ۱۷۴ هزار تومان، تخمه کدویی ۵۱ هزار تومان، تخمه جابانی (ژاپنی) ۴۵ هزار تومان و فندق ۱۸۵ هزار تومان قیمت دارد. 
هر کیلو پسته در سال گذشته بین ۶۷ تا ۹۵ هزار تومان، فندوق ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان، بادام هندی ۱۰۰ هزار تومان، بادام زمینی ۲۰ هزار تومان، تخمه جابانی (ژاپنی) ۲۵ هزار تومان، تخمه کدویی ۲۸ هزار تومان و کشمش ۳۶ هزار تومان بود. 

بار روانی افزایش قیمت ها به آجیل رسید 
«مصطفی احمدی» صاحب یکی از خشکباری ها در خیابان شریعتی گفت: قیمت آجیل بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ صددرصد افزایش یافته است.
وی افزود: رفت و آمد به بازار شب عید آجیل چند روزی است که شروع شده، اما در مجموع نسبت به سال های گذشته افت شدیدی دارد. 
احمدی گفت: امسال علاوه بر خشکسالی و کاهش تولید که از دلایل افزایش قیمت آجیل بود، بار روانی نیز در این افزایش نرخ بی تاثیر نبود.
وی اظهار داشت: چیدن سفره هفت سین با تمام اجزایش زیباست و در این میان، آجیل که ترکیبی از رنگ های گرم است حال و هوای خاص خود را دارد. اما این روزها گرانی آن باعث شده که خیلی از مردم که توان خرید ندارند، تصمیم به حذف کامل یا بخشی از آجیل از سفره شب عید خود کنند. 

نقش کشاورزان بر قیمت آجیل بی تاثیر نیست 
«مسعود اکبری» یکی دیگر از کسبه آجیل فروشی در خیابان سمیه تهران گفت: دلیل اصلی افزایش نرخ آجیل نوسان و افزایش نرخ دلار است. 
وی افزود: البته کشاورزان در این افزایش قیمت ها، نقشی پررنگ تر داشتند؛ به این صورت که آنها محصولات خود را در انبار جمع می کنند و منتظر فرصت مناسبی هستند تا وارد بازار کنند. 
اکبری تصریح کرد: دیگر دلالی در بازار آجیل نداریم و اقدامات تولید و توزیع کلان آجیل برعهده کشاورزان است. 

خشکسالی تولید آجیل را کاهش داد 
«یوسف خانی» یکی دیگر از کسبه تهران گفت: خبری از شلوغی و رفت و آمد شب عید برای خرید آجیل نیست. 
وی افزود: افزایش نرخ ارز موجب رشد قیمت بادام، بادام هندی و فندق بود اما مابقی محصولات تحت تاثیر خشکسالی و کاهش تولید، گران شد. 
خانی ادامه داد: ما به طور خانوادگی در طول سال ۲۰ تا ۳۰ تن کشمش برداشت می کردیم؛ اما امسال تنها ۲ تا ۳ تن محصول برداشت کردیم. 
وی تصریح کرد: تقاضا برای آجیل ۹۵ درصد کم شده است و حتی شرکت هایی که پیش از این سبدی برای کارکنان خود خرید می کردند، امسال خرید خود را محدود یا متوقف کردند. 
این کاسب با گلایه از برپایی نمایشگاه های بهاره، گفت: کسبه در طول سال مالیات، بیمه، هزینه آب و برق می پردازد و منتظر بازار شب عید هستند که آن هم با برپایی این نمایشگاه ها از بین می رود.

قشر متوسط آجیل را از سبد خود حذف کردند 
«محمد ملک راد» یکی از فروشندگان آجیل در مرکز شهر تهران اظهارداشت: قیمت آجیل سه تا چهار برابر افزایش یافته است و به همین سبب، قشر متوسط جامعه آن را از سبد خانوار خود حذف کردند.
وی افزود: البته هنوز هم مشتریان خاص خود را داریم و می توان گفت که فروش ما امسال نسبت به پارسال ۵۰ درصد افت داشته است.
ملک راد ادامه داد: البته امیدواریم که در روزهای پایانی سال اوضاع بهتر شود و بتوانیم فروش بهتری داشته باشیم.