درمان ناباروری دام‌ها با دانش فنی بومی

درمان ناباروری دام‌ها با دانش فنی بومی

آب و غذا - درمان ناباروری دام‌ها و امکان چندقلوزایی با استفاده از «وتوسیدر پلیمری» در کشور امکان‌پذیر شده است تا مشکل تامین دام و محصولات دامی در کشور کاهش یابد.

به گزارش پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی، تامین دام و محصولات دامی همواره یکی از دغدغه‌های مسئولان کشورهای مختلف است و برای رفع این چالش، تلاش می‌کنند با شیوه‌های مختلف، نیاز گوشتی و محصولات جانبی دامی را برای مردم تامین کنند.

موضوعی که پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران را برآن داشت تا با به‌کارگیری دانش بومی، اقدام به تولید دستگاه وتوسیدر پلیمری کند و از این طریق، ناباروری دام‌ها کاهش و امکان چند قلوزایی آنان را افزایش دهد.

بر همین اساس، اکبری شریف معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان تهران در بازدید از خط تولید این محصول در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران بر حمایت از تولید داخلی تاکید کرد وگفت: با توسعه همکاری این معاونت و پژوهشگاه زمینه بهبود و توسعه بازار این محصول فراهم می‌شود.

سید مجتبی تقی‌زاده مجری این طرح هم با اشاره به مشکلات کنونی کشور در تامین دام و محصولات دامی گفت: کشور به منظور باروری دام‌های نازا سالانه به ۴۰۰ هزار قطعه از این نوع فرآورده احتیاج دارد و توان تولید این میزان وتوسیدر نیز به طور کامل موجود است.

وی افزود: روش درمان نازایی دام با وتوسیدر علاوه بر افزایش سرعت درمان دام و کاهش هزینه‌های مربوط به درمان امکان تنظیم زمان بارداری و هم‌زمانی دوره بارداری در چند دام را به دامداران می‌دهد، با به‌کارگیری این سامانه نوین دارو رسانی می‌توان امکان چندقلوزایی در دام را نیز فراهم کرد.

«وتوسیدر» فرآورده‌ای پلیمری است که برای درمان ناباروری دام به کار می‌رود، هر قطعه این فرآورده ۳ بخش دارد و مواد موجود در هر قطعه با قرار گرفتن درون بدن دام به مرور آزاد و جذب بدن می‌شود چرا که این طرح پایه دارویی دارد و دارویی که در آن قرار می‌گیرد به صورت کنترل‌شده، در طول زمان رهاسازی می‌شود.

این فناوری پس از زلاندنو در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران به صورت بومی ساخته شده و در واقع ایران دومین کشور دارای فناوری درمان نازایی دام است.