سهم هشت درصدی صنایع غذایی در صادرات غیرنفتی

سهم هشت درصدی صنایع غذایی در صادرات غیرنفتی

آب و غذا -  مدیرکل دفتر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: صنایع غذایی ۲ درصد صادرات غیرنفتی از نظر وزنی و هشت درصد صادرات غیرنفتی از نظر ارزشی را به خود اختصاص داده است.

مهدی صادقی نیارکی عصر سه شنبه در پنجمین جشنواره برترین های صنایع غذایی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: بیشتر بودن سهم ارزش صادرات صنایع غذایی از سهم وزنی آن در صادرات غیرنفتی، نشان دهنده تکمیل زنجیره ارزش این صنعت در کشور است.

وی ادامه داد: ۹۵ درصد از صنعت غذا توسط بخش خصوصی راهبری می شود اما به دلیل اهمیت آن، دستگاه های مختلفی در این صنعت دخیل هستند.

صادقی نیارکی با بیان اینکه ۱۷ سازمان و دستگاه دولتی به صورت مستقیم در صنعت غذا مداخله دارند، گفت: باید همه دستگاه های مرتبط با این بخش، دست به دست هم دهند و هم راستا با یکدیگر حرکت کنند تا این صنعت به موفقیت برسد.

این مقام مسئول در وزارت صنعت ادامه داد: توجه بیش از حد به صنایع غذایی، سبب شده دستگاه های مختلف خود را صاحب حق بداند که این مساله در کنار نگرانی بیش از حد حاکمیت، مشکلاتی برای صنعت غذا ایجاد کرده است.

وی به تدوین سند راهبردی بخش صنایع غذایی و آشامیدنی در برنامه راهبردی وزارت صنعت اشاره کرد و گفت: در این برنامه تاکید شده که تا افق ۱۴۰۴ صادرات این بخش از سه میلیارد دلار کنونی به ۶.۵ میلیارد دلار افزایش یابد.

صادقی نیارکی با بیان اینکه ۱۵ درصد اشتغال صنعتی کشور به صنعت غذا مربوط است، افزود: در جهان بیش از یک میلیارد نفر در بخش کشاورزی و صنایع غذایی به فعالیت مشغولند.

مدیرکل دفتر صنایع غذایی وزرات صنعت، گردش مالی صنایع غذایی را بیش از هفت هزار میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: اکنون ۱۰ شرکت تولیدی در زمینه صنایع غذایی و آشامیدنی، بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده و روزانه یک میلیارد دلار درآمد کسب می کنند.

به گزارش ایرنا، پارسال ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع محصولات صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی به ارزش سه میلیارد و ۳۴۰ میلیون دلار صادر شد.

با وجود صادرات ۳.۳ میلیارد دلار صنایع غذایی ایران در سال ۹۶، این بخش از نبود کنسرسیوم هایی که بتوانند این محصولات را آسان و با کیفیت به دست مشتریان در کشورهای همسایه برسانند، رنج می برد.