صادرات ۳۵۰ میلیون دلار محصولات گلخانه ای در ۹ ماه امسال

صادرات ۳۵۰ میلیون دلار محصولات گلخانه ای در ۹ ماه امسال

آب و غذا -  رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی گفت: در ۹ ماهه امسال بیش از ۹۵۰ هزار تن انواع محصولات گلخانه ای به ارزش ۳۵۰ میلیون دلار صادر شد.

علی اشرف منصوری عصر دوشنبه در نشست خبری که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شرکت شهرک های کشاورزی برگزار شد، اعلام کرد: با توسعه گلخانه ها و افزایش تولید تا پایان سال پیش بینی می شود ارزش صادرات محصولات گلخانه ای به ۵۰۰ میلیون دلار برسد.

اشرف منصوری گفت: میزان تولید محصولات گلخانه ای در سال ۱۳۹۶ حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن سبزی و صیفی و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون گل و گیاه زینتی و شاخه بریده بود.

به گفته وی، پارسال بیش از ۸۲۰ هزار تن انواع محصولات گلخانه ای به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شد.

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی از رشد ۷۳ درصدی توسعه مساحت گلخانه ها در دولت یازدهم نسبت به تاریخ کشاورزی ایران خبر داد و اضافه کرد: سطح گلخانه ها از هشت هزار و ۵۰۰ هکتار در ابتدای دولت یازدهم به حدود ۱۵ هزار هکتار در شرایط فعلی رسیده است تا بتوانیم بخش عمده کشت های فضای باز را به فضای گلخانه ای و کشت متراکم هدایت کنیم.

اشرف منصوری هدف کنونی شرکت شهرک های کشاورزی را بکارگیری ظرفیت ها و توان حوزه کشاورزی برای تامین امنیت غذایی و رفع وابستگی عنوان کرد و افزود: این شرکت برنامه توسعه گلخانه ها، کشت گیاهان دارویی، آبزی پروری و دام و طیور را در حوزه تولید و بازرگانی و جذب سرمایه گذاری در دستور کار دارد.

به گفته وی، مجوزها منوط به تهیه مدارک موردنیاز، یک روزه و بدون دریافت وجه صادر می شود و در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و همچنین با انتقال قطعی اسناد مالکیت به نام متقاضیان، امنیت سرمایه گذاران در این شهرک ها تضمین می شود.

وی اضافه کرد: تامین منابع تسهیلاتی برای اجرای فعالیت های گلخانه ای و شهرک های آبزی پروری به شرط تامین الزامات بانک از ناحیه متقاضی هیچگونه محدودیتی ندارد و منابع و ردیف های مختلف پیش بینی شده است.