سرمایه گذاری سالانه ۱۲۰۰ میلیارد تومانی در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی

سرمایه گذاری سالانه ۱۲۰۰ میلیارد تومانی در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی

آب و غذا - رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون سالانه یک هزار تا ۱۲۰۰ میلیارد تومان در حوزه ماشین های کشاورزی سرمایه گذاری و تسهیلات پرداخت شده است.

«کامبیز عباسی» در حاشیه سومین نمایشگاه بین المللی ماشین های کشاورزی، نهاده ها و سیستم های نوین آبیاری افزود: در پنج سال اخیر حدود ۹۲ هزار تراکتور و ۲۲۰ هزار دستگاه ادوات کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار داده شده است.
وی ادامه داد: امسال در شرایط سخت تحریم نزدیک به ۱۴ هزار دستگاه تراکتور و حدود ۵۰۰ دستگاه کمباین برداشت غلات وارد مزارع شده است.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با بیان این که ۹۵ درصد نیازهای ماشین آلات کشاورزی کشور توسط صنعتگران داخلی تولید می شود، گفت: تنها ۵ تا ۱۰ درصد نیازهای ماشین های کشاورزی از طریق واردات تامین می شود.
عباسی خاطرنشان کرد: ایران در حوزه ماشین های کشاورزی صادرکننده به کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان و همچنین به حوزه آفریقا و آمریکای جنوبی است.
وی همچنین گفت: ماشین های کشاورزی تولید ایران به لحاظ کیفیت دارای مزیت صادراتی است و از نظر قیمت ۴۰ تا ۶۰ درصد ارازنتر از برندهای مطرح دنیا می باشد.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی درباره نرخ تسهیلات بانکی برای تولید ماشین های کشاورزی اظهار داشت: تسهیلات بانکی در این حوزه با نرخ ۱۵ درصد ارایه می شود ضمن آن بسته اشتغال نیز در کنار خط اعتباری مکانیزاسیون تامین شده که نرخ سود آن برای مناطق مرزی چهار درصد و برای مناطق غیر مرزی با نرخ سود ۶ درصد است.
عباسی افزود: توسعه مکانیزاسیون منجر به افزایش خود اتکایی و کیفیت محصولات استراتژیک مانند گندم و چغندرقند شده است.
وی در پاسخ پرسشی درباره نقش مکانیزاسیون در توسعه کشاورزی حفاظتی، گفت: مهم ترین رکن کشاورزی حفاظتی، «کم خاک ورزی» و «بی خاک ورزی» است و تجهیزاتی که این کار را می کنند خاک ورزی های حفاظتی و بذرکارهای کشت مستقیم هستند و در این زمینه در کشور ما تولید کننده بذر کار کشت مستقیم به اندازه کافی وجود دارد.
عباسی افزود: سالانه در کشور حداقل چهار هزار و ۵۰۰ هزار دستگاه بذر کار تولید می شود که ۵۰ درصد آنها بذر کارهای کشت مستقیم است و می توانند در بقایای گیاهی، محصولات واکشت کنند.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی ادامه داد: در چند سال اخیر ۲ تا ۲.۵ میلیون هکتار از اراضی کشور زیر پوشش روش های کم خاک ورزی و بی خاک ورزی قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: در هر هکتار از این اراضی به طور میانگین سه هزار تا چهار هزار متر مکعب آب صرفه جویی می شود.
عباسی اظهار داشت: قیمت بذرکارهای کشت مستقیم تولید ایران در مواردی یک پنجم تا یک ششم قیمت بذرکارهای خارجی هستند و کیفیت آنها بسیار نزدیک به نشان های وارداتی است.
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اعتبار پیشنهادی بخش مکانیزاسیون کشاورزی در لایحه بودجه ۹۸ گفت: ما حدود ۲ هزار میلیارد تومان پیشنهاد تسهیلات را در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی داده ایم که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد آن تسهیلات با کارمزد ۴ درصد و ۶ درصد و حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد تسهیلات با کارمزد ۱۵درصد است؛ این اعتبارات از محل خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی است و پیش بینی می کنیم با سیاست های ریالی مانند کاهش نرخ سود و افزایش طول دوره پرداخت تسهیلات بر مشکلات ارزی فائق آییم.
عباسی در عین حال نقل و انتقال پول را از مشکلات حوزه مکانیزاسیون در شرایط تحریم عنوان کرد و اظهار داشت: همه کشورهای صاحب صنایع کشاورزی مانند آلمان، ایتالیا، فرانسه، کره و ژاپن در زمینه ماشین های کشاورزی با ایران مراوده دارند و فعالند اما نقل و انتقال پول برای ما مشکل ایجاد کرده است.

سومین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی و سیستم های نوین آبیاری، صنایع، فناوری ها و خدمات وابسته» امروز با حضور ۱۵۰ شرکت کننده داخلی و یک شرکت کننده خارجی از کشور اسپانیا در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز بکار کرد.
این در حالی است که پارسال ۵۰ شرکت خارجی در این نمایشگاه حضور داشتند.
این نمایشگاه به مدت چهار روز ادامه دارند و در ساعت های ۱۰ تا ۱۸ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران (بزرگراه چمران) پذیرای علاقه مندان است.