رکورددار تولید گل نرگس، صنعتی برای فرآوری ندارد

رکورددار تولید گل نرگس، صنعتی برای فرآوری ندارد

آب و غذا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: این استان با سطح زیر کشت گل نرگس به وسعت ۵۰۰ هکتار، رکورد دار تولید این گل در کشور است اما صنعت و زیرساخت های لازم برای فرآوری آن در قالب روغن، اسانس و ... ندارد.

محمد مهدی قاسمی جمعه در حاشیه اولین جشنواره گل نرگس خفر گفت: کشور ایران رتبه سوم جهان بعد از کشورهای انگلیس و هلند در تولید گل نرگس دارد. 
وی افزود: سطح زیر کشت گل نرگس در جهان ۶ هزار و ۷۰۰ هکتار و در ایران این سطح ۹۷۰ هکتار است که استان فارس با ۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت گل نرگس بیشترین سطح زیر کشت را در کشور و بخش خفر با ۳۰۰ هکتار گل نرگس رتبه اول سطح زیر کشت را در استان دارد. 
این مقام مسئول اظهار داشت: به دنبال این هستیم که در افق سال ۱۴۰۰، سطح زیر کشت گل نرگس را به افزون بر یک هزار و ۴۰۰ هکتار افزایش دهیم، از این رو بسته‎های تحقیقاتی و ترویجی مختلفی برای گل نرگس در جهت کشت‌ وکار و فرآوری تهیه شده که با کمک مردم عملیاتی و اجرایی می‌شود. 
قاسمی اظهار داشت: در دنیا غیر از شاخه گل نرگس، فرآوری این گل در قالب روغن، اسانس و ... مورد توجه قرار دارد، اما در استان فارس فرآورده‎ دیگری از این گل نداریم. 
وی تاکید کرد: سازمان جهاد کشاورزی و بخش صنایع تبدیلی این سازمان این آمادگی را دارد که تسهیلات ارزان قیمت را در اختیار سرمایه‌گذارانی که متقاضی سرمایه‌گذاری این حوزه هستند قرار دهد تا بتوانیم ارزش افزوده بیشتری را از این ظرفیت خدادادی داشته باشیم. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در ادامه برپایی جشنواره گل نرگس در بخش خفر شهرستان جهرم را نمایش همبستگی خوب بین مردم و مسئولان این بخش، واقف بودن مردم به ظرفیت‎های بسیار زیاد بخش و تلاش برای معرفی این ظرفیت‌ها به دیگران از پیام‌های این جشنواره دانست. 
وی یادآور شد: مردم خفر به دنبال این هستند که از ظرفیت دیگران در جهت رونق منطقه خود استفاده کنند چرا که نفس شناخت ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها اقتصاد مقاومتی است. 
قاسمی با بیان اینکه همت مردم خفر در برگزاری این جشنواره ستودنی است، گفت: خداوند نعمت‌های بی‌شماری به مردم ایران و فارس عطا کرده که با شناخت و تکیه بر ظرفیت‎های انسانی، اقلیمی و طبیعی می‌توانیم اقتصاد خودمان را شکوفا کنیم و از سایر ظرفیت‎ها نظیر اقامتگاه‌های بوم‎گردی و یا گلخانه‎ها در جهت شکوفایی اقتصاد مردم می‌توان استفاده و بهره‎برداری کرد. 
قاسمی گفت: مساله اساسی امروز اقتصاد و اشتغال است که باید در کنار مردم با تکیه بر توان آن‌ها و ظرفیت‎های طبیعی و اقلیمی به آن بپردازیم و با استفاده از ظرفیت‎های بی‌شمار کشاورزی، صنایع تبدیلی و صنایع دستی رونق اقتصادی را برای مناطق مختلف به ارمغان بیاوریم. 
جشنواره گل نرگس از روز پنجشنبه ۱۳ دی ماه با حضور مسئولان و مردم در پارک غدیر باب‌انار خفر آغاز شد. 
این جشنواره دو روزه با هدف معرفی جاذبه‌های گردشگری و کمک به ثبت ملی شدن نرگس‌زار‌های بخش خفر برگزار شده است. 
بازدید از نرگس‌زارهای بخش خفر، جشنواره غذا‌های سنتی، نمایش صنایع دستی، معرفی و فروش محصولات کشاورزی و باغی، ایجاد بستر و پل ارتباطی میان فعالان کشاورزی و سرمایه‌گذاران برای تاسیس کارخانه‌های صنایع تبدیلی و بسته‌بندی محصولات کشاورزی در منطقه از جمله برنامه‌های این جشنواره است. 
شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارد. 

برچسب ها: گل نرگس