توسعه فناوری نانو درحوزه کشاورزی و منابع طبیعی تسهیل می شود

توسعه فناوری نانو درحوزه کشاورزی و منابع طبیعی تسهیل می شود

آب و غذا - تفاهم‌نامه همکاری ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به ‌منظور تسهیل توسعه فناوری نانو در حوزه‌ کشاورزی و منابع طبیعی امضا شد.

با توجه به اهمیت بهره‌برداری از فناوری نانو در حوزه‌ کشاورزی و منابع طبیعی، تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی در محل این ستاد با هدف انجام پژوهش‌های کاربردی و فنی نهاده‌های کشاورزی و به‌کارگیری ظرفیت‌ها و کاربردهای فناوری نانو در حوزه‌های مختلف کشاورزی به امضاء رسید.
به‌موجب این تفاهم‌نامه زمینه همکاری در توسعه‌ فناوری نانو در بخش کشاورزی فراهم می‌شود و بهبود کیفیت و کارایی انواع کودها، سموم و بذور نوین، بسته‌بندی نهاده‌ها و ارتقای میزان بهره‌وری ماشین‌آلات کشاورزی از جمله نتایج عملیاتی شدن این تفاهم‌نامه است. 
همچنین ضمن فراهم‌ساختن زیرساخت‌های موردنیاز فناوری نانو در حوزه اعتبارسنجی و آزمایش‌های میدانی، زمینه‌ حمایت از برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌های تخصصی مشترک نیز ایجاد می‌شود.
بر اساس این تفاهم‌نامه، علاوه بر بررسی، معرفی و به اشتراک گذاشتن آخرین یافته‌های جهانی مرتبط، یک برنامه‌ آموزشی تخصصی نیز تدوین خواهد شد و اخذ تأییدیه‌های لازم برای محصولات و نهاده‌های ارتقا یافته با فناوری نانو از قبیل تأییدیه‌ نانومقیاس نیز در دستور کار کمیته‌ مشترک قرار خواهد گرفت.
سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی پس از معرفی بخشی از دستاوردهای کشور در فناوری نانو در خصوص این تفاهم‌نامه گفت: اقتصاد بسیار بزرگی در کشاورزی وجود دارد که تلاش می‌کنیم تا بیشترین بهره را از آن ببریم.
وی افزود: فناوری نانو فارغ از مزیت‌هایی چون جلوگیری از واردات، افزایش صادرات، ایجاد اشتغال و تولید محصولاتی با ارزش‌افزوده، یک خودباوری در کشور ایجاد کرده‌است که اگر اراده کنیم می‌توانیم پیشرفته‌ترین محصولات مبتنی بر فناوری نانو را در کشور تولید کنیم؛ بنابراین باید ظرفیت‌های نانو درزمینه‌ تولید ثروت و توسعه موردتوجه قرار گیرد. امضای این تفاهم‌نامه نیز می‌تواند آغازی بر این خودباوری در کشاورزی باشد.
وی توضیح داد:شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با ابزارهایی که در بازار محصولات مورداستفاده در کشاورزی در دست دارد، می‌تواند تقاضا برای تحقیق و توسعه ایجاد کند تا تحقیقات در این عرصه هدفمند شوند. 
سرکار در ادامه اظهارکرد:در حال حاضر تحقیقاتی انجام‌ شده و قابلیت‌هایی برای مواد ایجاد شده که در صورت نیاز در کشاورزی قابل ‌ارائه است. در مواردی نیز که کشاورزان با مشکل مواجه شوند، مشکلات در قالب چالش صنعت فراخوان می‌شوند تا با کمک فناوری نانو مشکلات برطرف شود. فناوری نانو ضمن ایجاد ارزش‌افزوده، اگر مقرون ‌به‌ صرفه نباشد توجیه اقتصادی ندارد. بنابراین با این رویکرد محققان و فناوران نانو برای مشکلات راهکار ارائه خواهند کرد.
حمید رسولی مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی نیز در حاشیه‌ امضای این تفاهم‌نامه با بیان اینکه، مصرف کود در کشور کمتر از نصف میانگین جهانی و یک سوم مصرف کشورهای توسعه‌یافته است، افزود: کشاورزی و تولید غذا بدون کود یک فرض محال است و ۱۲۰ میلیون تن تولید کشاورزی بدون بهره‌مندی از کود امکان‌پذیر نیست.
وی گفت: هنگامی ما واردکننده‌ کود اوره بودیم و در حال حاضر با کمک پتروشیمی به یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان کود بدل شده‌ایم؛ همچنین در مورد کود پتاسه به توانمندی‌هایی دست یافته‌ایم.
رسولی این تفاهم‌نامه را نقطه‌ عطف رشد و به‌روزرسانی کشاورزی دانست و گفت: از اینکه در عرصه‌ یک فناوری جدید وارد می‌شویم، بسیار خوشحال هستم و پیش‌بینی می کنیم به نتایج مناسبی دست یابیم.
وی با تاکید بر اینکه امروز آغاز نوینی برای بهره‌برداری و استفاده از تکنولوژی در تأمین و تولید نهاده‌های کشاورزی است، از مدیران خود و همکاران ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی تقاضا کرد که این تفاهم‌نامه را نیز مانند سایر موضوعات فناوری نانو جدی گیرند.
شرکت خدمات حمایتی کشاورزی نزدیک به ۹۰ سال سابقه فعالیت دارد و در حال حاضر وظیفه‌ تأمین و تدارک نهاده‌های کشاورزی مانند کود، سم، بذر و نهال و ماشین‌آلات را بر عهده دارد.علاوه بر امکانات لجستیک، ظرفیت انبارهای شرکت نیم میلیون مترمربع است.
این شرکت در تمامی بنادر کشور ضمن داشتن موقعیت لجستیک، دارای رکورد روزانه ۱۵ هزار تن تخلیه‌ محصول از کشتی است و می‌تواند روزانه ۱۳ هزار و ۷۰۰ تن محصول مانند بذر و کود جابجا کند.