مجوز صادرات ۱۵درصد گوجه فرنگی بزودی ابلاغ می شود

مجوز صادرات ۱۵درصد گوجه فرنگی بزودی ابلاغ می شود

آب و غذا - نماینده مردم شهرستان های دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی گفت: با پیگیری های صورت گرفته و کمک وزیر جهاد کشاورزی بزودی مجوز صادرات ۱۵ درصد از گوجه فرنگی خارج از فصل کشور به استان های تولید کننده این محصول ابلاغ می شود.

سید کمال الدین شهریاری افزود: استان های بوشهر، کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس، و هرمزگان امسال ۷۹۰ هزار و ۷۸۹ تن گوجه فرنگی خارج از فصل (در زمستان) از سطح ۱۹ هزار و ۹۴۲ هکتار برداشت می کنند. 
وی بیان کرد: بدلیل همرسی و برداشت همزمان محصول گوجه فرنگی در این استان ها و ممنوع بودن صادرات آن قیمت این محصول با افت روبرو شده طوریکه کشور باعث زیان کشاورزان می شود. 
شهریاری ادامه داد: در این ارتباط مقرر شد با هدف رونق بازار فروش گوجه فرنگی خارج از فصل کشور ۱۵ درصد از مجموع تولید هر استان که چیزی معادل ۱۲۰ هزار تن است، مجوز صادرات دریافت کند. 
وی گفت: براین اساس سهم بوشهر، هرمزگان و فارس به ترتیب ۶۵، ۴۲ و ۱۰ هزار تن و سیستان و بلوچستان و جنوب استان کرمان نیز به ترتیب ۲ و یک هزار تن است. 
شهریاری اظهار داشت: چگونگی توزیع مجوز بین صادرکنندگان گوجه فرنگی در هر استان زیر نظر ستاد تنظیم بازار و به نحوی است که مشکلات احتمالی از قبیل رانت و غیره ایجاد نشود.