رشته های انتخاب کشاورزان نمونه افزایش یافت

رشته های انتخاب کشاورزان نمونه افزایش یافت

آب و غذا - رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از افزایش تعداد رشته های بخش کشاورزی برای انتخاب و معرفی کشاورزان نمونه خبر داد و گفت: امسال شاهد رشد ۷.۵ برابری حوزه آب و خاک و سایر رشته های تخصصی بخش کشاورزی هستیم.

«کاظم خاوازی» روز سه شنبه در سی و سومین آیین انتخاب و معرفی نمونه های بخش کشاورزی که با حضور وزیر جهادکشاورزی در محل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد، افزود: در سالیان گذشته رشته های باغبانی، زعفران کاری، باغ های مادری، قارچ و گیاهان دارویی در گذشته مورد توجه نبود، اما امسال این رشته ها به بخش کشاورزی اضافه شدند‌. 
وی اضافه کرد: در زیر بخش شیلات در گذشته فقط رشته پرورش ماهی را در آیین انتخاب نمونه های بخش کشاورزی داشتیم که با تحولی که ستاد انتخاب نمونه ها ایجاد کرد، رشته های مربوط به پرورش میگو، ماهیان گرم آبی، ماهیان سردآبی و پرورش ماهی در قفس به آن اضافه شدند.
وی تصریح کرد: با اقدام های صورت گرفته در بخش های زراعی، باغی، دام و طیور رشد ۲ برابری و در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی، بازرگانی، جنگل و مرتع و آبزیان رشد ۴ تا ۵ برابری داشته ایم.
معاون وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: امسال در انتخاب نمونه های بخش زراعت،کشاورزی حفاظتی، کشت نشایی و تولید بذر گندم مورد توجه قرار گرفت.
وی ادامه داد: در سالجاری حدود ۱۵۰۰ نفر برای انتخاب نمونه های کشاورزی داوطلب شدند که از میان آنها ۱۵۸ نفر در زیربخش های مختلف دام و طیور، زراعت و باغبانی، شیلات و آبزیان، ترویج و آموزش کشاورزی، منابع طبیعی و آبخیزداری، مکانیزاسیون، آب و خاک، تشکل های بخش کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی و بازرگانی بوده است.
خاوازی عملکرد تولید، رعایت اصول بهداشتی و اصول فنی را از موارد موثر در انتخاب افراد نمونه بخش کشاورزی برشمرد و افزود: در ستاد انتخاب نمونه های کشاورزی توجه ویژه ای به زنان و رشته های مربوط به زنان کارآفرین، مشاغل خانگی و صندوق های خرد شد.

**۱۵۸ کشاورز نمونه کشوری تجلیل می‌شوند
در آیین امروز که با حضور وزیر جهاد کشاورزی در سالن فجر سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی تهران برگزار شده است، ۱۵۸ کشاورز نمونه در بخش‌های زراعی، باغی، دام، طیور و آبزیان، بازرگانی و کشاورزی، زنان روستایی، جنگل معرفی می شوند.
معرفی نمونه‌های بخش کشاورزی هرساله انجام می شود تا از اقدام های موثر تولیدکنندگان در عرصه های مختلف تامین امنیت غذایی قدردانی شود؛ این کار کشاورزان را در ادامه راه با انگیزه و مصمم می‌کند و سبب می‌شود سایر فعالان بخش کشاورزی هم آنها را به عنوان نمونه و الگوی کار بدانند که همین امر در افزایش عملکرد تولیدات بخش کشاورزی موثر است.
اکنون بیش از ۱۲۲ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در کشور در بخش های مختلف تولید و عرضه می شود. 

برچسب ها: کشاورزان نمونه