۹۵ درصد بذر کلزای هیبریدی و شبدر کشور در دزفول تولید می شود

۹۵ درصد بذر کلزای هیبریدی و شبدر کشور در دزفول تولید می شود

آب و غذا - معاون جهاد کشاورزی دزفول گفت: ۹۵ درصد بذر کلزای هیبریدی و شبدر کشور توسط کشاورزان شهرستان دزفول تولید می شود.

علی کرمی در جلسه شورای اداری شهرستان دزفول در سالن همایش فرمانداری اظهار کرد: ظرفیت و پتانسیل های ویژه ای در بخش کشاورزی دزفول وجود دارد که وجود خاک رتبه الف حاصلخیز از جمله این ظرفیت های بی نظیر است.

وی با بیان اینکه وجود شبکه آبیاری مدرن کشاورزی و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی از دیگر ظرفیت های ویژه دزفول در بخش کشاورزی است، افزود: کشاورزان دزفول با دانش بومی بالایی که در ترویج و آموزش دارند توانسته اند رتبه نخست کشور در تولید بذر کلزای هیبریدی و شبدر را کسب کنند به گونه ای که ۹۵ درصد بذرکلزا و شبدرکشوردراین شهرستان تولید می شود.

معاون فنی جهاد کشاورزی دزفول با اشاره به رتبه نخست دزفول در استان در زمینه تولید بذر گندم، گفت: این شهرستان همچنین از رتبه نخست تولید گل مریم و رتبه دوم در تولید گل رز کشور برخوردار است.

کرمی با اشاره به ظرفیت های دزفول در تولید مواد لبنی و فرآورده های دامی عنوان کرد: این شهرستان با برخورداری از ۱۳۷ واحد مرغداری فعال رتبه نخست استان خوزستان در تولید گوشت سفید را به خود اختصاص داده است.

معاون فنی جهاد کشاورزی دزفول همچنین گفت: دو هزار و ۶۰۰ هکتار از مزارع دزفول از آبیاری تحت فشار بهره مند شده اند و سه هزار و ۳۷۵ هکتار دیگر نیز در دست کار است که امیدواریم با ارائه تسهیلات بانکی مشکلات این حوزه حل شود.

وی با بیان اینکه تا چند سال گذشته تمام گلخانه های دزفول چوبی و پلاستیکی بودند، افزود: با اقدامات انجام شده بیش از هشت گلخانه مدرن و هیدروپونیک بهره برداری شده و راه اندازی ۳۰ گلخانه مدرن دیگر در دستور کار است.

وی در ادامه با بیان اینکه در سه سال اخیر با جذب ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی، ۵۰۰ تراکتور جدید وارد بخش کشاورزی دزفول شده است، گفت: در خصوص فراهم کردن زیرساخت های صادراتی نیز با ایجاد گمرک و پست قرنطینه زمینه های مرز هوایی تا حدودی فراهم شده که با محقق شدن آن زمینه صادرات محصولات کشاورزی نیز فراهم خواهد شد.

معاون فنی جهاد کشاورزی دزفول با اشاره به تولیدسالانه دو میلیون و ۳۰۰ تن انواع محصولات کشاورزی در دزفول عنوان کرد: مشکل و دغدغه اصلی کشاورزان دزفول بازار فروش است که اگر مرز هوایی ایجاد شود با صادرات محصولات شاهد انقلاب در حوزه فروش محصولات کشاورزی شهرستان و رفع موانع و محدودیت های موجود در زمینه فروش خواهیم بود.

کرمی، تولید محصولات ارگانیک را از جمله برنامه های در دستور کار جهاد کشاورزی دزفول برشمرد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته سه هزار و ۸۰۰ هکتار از مزارع دزفول به کشت چغندرقند اختصاص یافته است؛ خواستار افزایش کشت این محصول شد و گفت: با توجه به این ظرفیت لازم است تا در روند ساخت کارخانه قند شهرستان دزفول که در مراحل ابتدایی احداث قراردارد تسریع شود.

کرمی در بابیان اینکه ۷۰ هزار کشت آبی و دیم در سطح مزارع شهرستان در دستور کار است، تصریح کرد: درحال حاضر کشت محصولات ذرت از سطح مزارع شهرستان در حال انجام است.