شترها هویت دار می شوند

شترها هویت دار می شوند

آب و غذا -  معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: با اجرای طرح هویت گذاری از نخستین روزهای آذرماه جاری، اطلاعات ۱۰ هزار نفر شتر این استان در سامانه اصلاح نژاد دام کشور ثبت می شود.

طهماسب غلامپور اظهار داشت: جمعیت دامی شتر در هرمزگان حدود ۲۱ هزار نفر است که در گذشته بیش از ۹ هزار ۶۰۰ نفر آنها هویت گذاری شد و با احتساب این ۱۰ هزار نفر، همه شترهای استان هویت دار می شوند.

وی بیان کرد: اجرای این طرح با هدف ثبت و احراز مالکیت شتر، تهیه آمار دقیق از جمعیت و پراکنش دام، برنامه ریزی اصلاح نژادی و دسترسی فوری به اطلاعات، ردیابی دام از مزرعه تا کشتارگاه، پایش قرنطینه ای و بهداشتی تا پایان امسال ادامه دارد.

در شرق استان هرمزگان با توجه به شرایط کویری و جغرافیایی، برخی روستاییان با پرورش شتر زندگانی خود را می گذرانند که بیشتر این شترها در بیابان ها رها شده و با حرکت در مسیر راه ها، حادثه آفرین می شوند.

جاده میناب به جاسک، سیریک و بشاگرد به علت تردد حیوانات اهلی به ویژه شتر‌های سرگردان و بدون چوپان، از مسیرهای پرخطر استان هرمزگان است به گونه ای که هر سال مواردی از حوادث منجر به فوت و مصدومیت در آن گزارش می شود.

حضور شبانه شترها در برخی راه های هرمزگان تاکنون منجر به بروز حوادث رانندگی و تلفات و خسارت شده است و از آنجایی که شترها هیچ نشانه ای نداشتند امکان شناسایی مالکان آنها مقدور نبود، با پلاک دار شدن شترها افزون بر دقت بیشتر مالکان آنها در نگهداری از این حیوان اهلی، از بروز مشکلات متعدد از جمله قاچاق حیوان نیز جلوگیری می شود.

به گزارش ایرنا، در طرح هویت گذاری شترها پلاک شناسایی حاوی کد پانزده رقمی بر گردن شتر نصب می شود که اطلاعات شتر و مالک آن بر روی سامانه ای ویژه ثبت می شود.

برچسب ها: شتر اصلاح نژاد