۵ راهنمای محصول و ۲ کتابچه عملیاتی حوزه کشاورزی رونمایی شد

۵ راهنمای محصول و ۲ کتابچه عملیاتی حوزه کشاورزی رونمایی شد

در راستای موافقت‌نامه بین سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و سازمان بسیج مهندسین کشاورزی، از پنج عنوان راهنمای محصولی و دو عنوان کتابچه عملیاتی زراعت گندم و کلزا رونمایی شد.

به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، در راستای موافقت نامه بین سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و سازمان بسیج مهندسین کشاورزی، مراسم رونمایی از پنج عنوان راهنمای محصولی و دو عنوان کتابچه عملیاتی زراعت گندم و کلزا، دوشنبه ۵ آذرماه سال جاری، در سالن اندیشه ستاد سازمان تات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی،در نشست خبری که با حضور دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با تبریک فرارسیدن هفته وحدت و هفته بسیج به کلیه بسیجیان کشور خصوصا دست اندرکاران بخش کشاورزی، با توضیح اینکه برای تولید منابع و محتوا برای بهره برداران حوزه های مختلف کشاورزی کمبودی وجود ندارد، اظهار داشت: یکی از روشهای انتقال دانش به کشاورزان تدوین دستنامه های تخصصی است که هم اکنون در سازمان بسیج مهندسین کشاورزی با علاقه مندی بسیار زیاد و روحیه جهادی بر روی تهیه آنها کار می شود که امروز دو عنوان دستنامه در زمینه گندم و کلزارونمایی می شود که این منابع می تواند در ایجاد تغییر در فرهنگ و رفتار کشاورزان در ارتباط با چگونگی بهره برداری از منابع سودمند واقع شود؛ سازمان تحقیقات آموزش وترویج کشاورزی نیز سالانه ۱۰۰ دستنامه موضوعی- محصولی را برای بهره برداری کشاورزان تدوین و به دست آن ها می رساند.

وی بیان داشت: امیدواریم با همکاری سازمان بسیج مهندسین بتوانیم در مورد کاربرد فضای مجازی، نرم افزار ها و اپلیکیشن های کشاورزی کارهای بیشتری را انجام دهیم، سازمان تحقیقات هم اکنون برنامه تکمیل تعداد ۱۰۰ اپلیکیشن در حوزه های کشاورزی را در دست تهیه دارد تا از این طریق محتوای اطلاعات کاربردی بیشتری را برای کشاورزان به ارمغان آورد.

خاوازی با توضیح اینکه از تعداد ۲۱۰۰ عضو هیات علمی سازمان تعداد ۱۰۰ متخصص برای انتقال اطلاعات به کشاورزان پیشرو انتخاب شده اند بیان داشت: انتقال دانش به بهره برداران از طریق ۱۳۰۰ مرکز خدمات جهاد کشاورزی و ۱۰ هزار نفر مروجان مسوول پهنه مستقر در مراکز ادامه می یابد و این همکاران پاسخگوی مسائل فنی و اجرایی کشاورزان هستند و با حضور خود در عرصه های تولیدی به رفع مشکلات کشاورزان کمک می نمایند.

وی ادامه داد: ما در بحث انتقال دانش و اطلاعات به "ترویج تکثرگرا" معتقد هستیم و در این زمینه و از همکاری بین عوامل دولتی و غیر دولتی استقبال می کنیم.

در این نشست،رئیس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی با تبریک فرارسیدن سالروز تاسیس بسیج مستضعفین ضمن اشاره به همکاریهای مشترک با وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تحقیقات کشاورزی به تشریح طرح فراگیر موسوم به طرح علمی سازی کشاورزی کشور پرداخت.

دکتر محمد رضا جهانسوز با توضیح اینکه این طرح در حال حاضر با نام بسیج همگام با کشاورز فعالیت دارد، خاطر نشان ساخت: این طرح امسال در حدود ۸۰۰۰ روستا عملیاتی شده و تعداد ۲۹۳۵ مربی بسیجی در قالب شبکه ای در ۲۱ استان و ۸۷ شهرستان به خدمت مشغول هستند و امیدواریم طرح مذکور طی چهار سال آینده به ۴۰ هزار روستا گسترش یابد.

وی با توضیح اینکه این طرح مشترک مراحل تکاملی خود را از تفاهم نامه به توافق نامه طی کرده است، گفت: با توجه به کاستی هایی که در مورد راهنمای کاربردی محصولات کشاورزی وجود داشت، مرحله نوینی از تولید داده های علمی بین سازمان بسیج مهندسین کشاورزی، سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با روحیه بسیجی ایجاد شده است که با استفاده از تجربیات دستورالعمل های کاربردی تدوین شود که تا امروز از میان ۵۰ عنوان کتاب ، ۱۱ عنوان آن چاپ شده است و ۵ عنوان راهنمای محصولی دیگربه همراه دو دستنامه استراتژیک منحصر به فرد درباره زراعت گندم و کلزا امروز رونمایی می شود.

در ادامه برنامه مراسم رونمایی از پنج عنوان کتاب تخصصی کشاورزی با عناوین:راهنمای کاشت و داشت و برداشت سیب زمینی، راهنمای پرورش بوقلمون، راهنمای پرورش شتر، راهنمای پرورش شتر مرغ و رونمایی از دو کتابچه عملیاتی در محصولات راهبردی گندم و کلزا برگزار شد.

همچنین توضیحاتی در باره توافقنامه عملیاتی طرح ملی بسیج همگام با کشاورز در ۷۰۰۰ روستا و تشریح خدماتی که به کشاورزان داده می شود، ارائه شد.

پس از آن با اهداء لوح تقدیر از سه تن از متخصصان کشاورزی، مهندس حسین آقاجانی نویسنده کتاب راهنمای کاشت کلزا، دکتر محسن خدادادی نویسنده کتاب راهنمای کاشت پیاز و خانم موسوی نویسنده کتاب پرورش شتر مرغ، تجلیل شد.