فعلا برنامه‌ای برای تولید محصولات تراریخته در داخل کشور وجود ندارد

فعلا برنامه‌ای برای تولید محصولات تراریخته در داخل کشور وجود ندارد

آب و غذا - معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: سخت‌گیرانه‌ترین پروتکل‌ها را در تولید و واردات محصولات تراریخته در وزارت جهاد کشاورزی به کار می‌گیریم و در داخل هم هنوز برنامه تولید وجود ندارد.

کاظم خاوازی در پاسخ به اینکه موضع وزارت جهاد کشاورزی در باره محصولات تراریخته چیست؟ و آیا قرار است این محصولات در کشور تولید شود یا خیر؟، گفت: ما قانون ایمنی زیستی به عنوان یک قانون بالادستی در زمینه محصولات تراریخته داریم که مصوب مجلس شورای اسلامی است و چارچوب اندیشه و افکار کشور را برای ورود به محصولات دست ورزی شده ژنتیکی GMO یا همان تراریخته را کاملا ترسیم کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: در بخش‌هایی از آیین‌نامه مرتبط با این قانون که در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد، سخت‌گیرانه‌ترین اتفاقات در آنها لحاظ شده و رویکرد ما این است که کشور نیازمند غذا نباشد و امنیت غذایی کاملا پایدار باشد و غذا در داخل کشور تأمین شود و در این مورد چیزی را که در کشورهای توسعه یافته مصرف نمی‌شود، تولید نخواهیم کرد و با سخت‌گیرانه‌ترین پروتکل‌ها این امر رعایت می‌شود.

خاوازی گفت: آزمایشگاه‌های بسیار دقیقی هم در وزارت بهداشت و هم در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد که  همه محصولات تراریخته می‌تواند به راحتی ردیابی و کنترل شود و مردم خیالشان راحت باشد که غذای کاملا سالم و عاری از هرگونه مشکل را خواهند داشت.

*تولید محصول تراریخته در کشور وجود ندارد

وی در پاسخ به اینکه آیا قرار است در کشور محصولات تراریخته تولید شود؟ گفت: نه خیر، در کشور چیزی به عنوان تولید GMO  در بدنه وزارت جهاد کشاورزی وجود ندارد.

رئیس سازمان تحقیقات،‌آموزش و ترویج کشاورزی در پاسخ به این که آیا برنامه‌ای برای تولید محصولات تراریخته در آینده دارید؟ گفت: بحث ما به تولید نرسیده و همه چیز در شرایط آزمایشگاهی است و قوانین ایمنی زیستی به ما اجازه داده که در تمام زمینه‌های مربوط به تراریخته تحقیق انجام بدهیم و این تحقیق ادامه دارد و اول هم با گیاهانی شروع خواهیم کرد که این گیاهان هیچ گونه مصرف خوراکی برای مردم نداشته باشد و این قوانین هم در مورد آنها رعایت شده باشد.

برچسب ها: تراریخته تولید