رشد تجارت محصولات کشاورزی نیازمند به روز شدن استانداردهاست

رشد تجارت محصولات کشاورزی نیازمند به روز شدن استانداردهاست

آب و غذا - رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: کشاورزی ایران ظرفیت بالایی برای رسیدن به بازارهای منطقه ای و اروپایی دارد که تحقق آن نیازمند به روز رسانی استانداردها بر اساس قواعد تجات جهانی است.

حسین شیرزاد در حاشیه نخستین روز از همایش مشترک توسعه همکاری های کشاورزی، استانداردها و تجارت موادغذایی و کشاورزی بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا در تهران در جمع خبرنگاران افزود: شبکه تعاون روستایی با ۴.۵ میلیون عضو به دنبال برنامه ریزی جامعی برای پیوندها و بازارهای منطقه ای و بازارهای مشترک تعاونی های اتحادیه اروپا است که بطور عمده نزدیک فرانسه و اسپانیا و برخی از کشورهای اروپای شرقی قرار می گیرد.

وی با اعلام اینکه توسعه روابط اتحادیه اروپا نقش بسزایی در مبادلات تجاری کشاورزی و مواد غذایی ایران در آینده نزدیک خواهد داشت، گفت: قصد داریم با استفاده از تکنولوژی که در زمینه بذور اصلاح شده وجود دارد، قراردادهای مشترکی بین اتحادیه های تعاونی روستایی ایران و اروپا منعقد کنیم.

به گفته شیرزاد، مراحل اولیه انعقاد این تفاهمنامه آغاز شده است و قصد دارد تاخیر در ورود تکنولوژی و نوآوری به صنعت کشاورزی ایران را جبران کند.

وی تصریح کرد: در زمینه تولید بذور سبزی و صیفی و بذور زودبازده تلاش داریم که با استفاده از قوانین موجود و رعایت قواعد بهداشتی حاکم بر استانداردهای تجارت بین الملل که در فروش و تجاری سازی محصولات کشاورزی و مواد غذایی موثر است، به اتحادیه اروپا متصل شویم.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: به دنبال ارتباط دو جانبه تعاونی های ایران و اتحادیه اروپا در زمینه پیوند های مالی و سرمایه گذاری های جدید هستیم.

وی تامین مالی مربوط به تکمیل زنجیره غذایی و به روز رسانی آن را یکی از نیازهای صنعت کشاورزی برشمرد و گفت: تعاونی های روستایی ایران نیاز به یک دگرگونی دارند که این امر متکی به نیاز و مدیریت بازار است تا تجارت محصولات کشاورزی صورت گیرد.

شیرزاد با اشاره به وجود ۶ هزار تشکل کشاورزی در کشور ادامه داد: اکنون اتحادیه ها و تشکل های تعاونی ایران به دلیل کُندی در تامین محصولات کشاورزی صادراتی و صادرات نزدیک ۱.۵ میلیون تنی به اتحادیه اروپا، سهم چندانی از این بازار ندارند.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی تصریح کرد: اکنون که شدیدترین تحریم ها از سوی آمریکا علیه کشورمان وضع شده است، شبکه تعاون روستایی می تواند حلقه واسطی با اروپا شود.