۹۱۵ هزار تن انار امسال در کشور تولید می شود

۹۱۵ هزار تن انار امسال در کشور تولید می شود

آب و غذا -  مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی پیش بینی کرد: امسال ۹۱۵ هزار تن انار در سطح ۸۹ هزارو ۶۰۰ هکتار از باغات کشور تولید شود.

مسعود لطیفیان میانگین عملکرد تولید انار در ایران را ۱۵ تن در هکتار عنوان کرد و افزود: برخی باغداران پیشرو تا ۱۰۰ تن در هکتار انار تولید کرده اند.

وی اظهارداشت: باغ هایی که مدیریت مناسبی داشتند و از سایبان استفاده کردند در سال گذشته تا ۶۰ تن در هکتار تولید انار داشته اند.

وی تولید انار زیر سایبان را یکی از راهکار ها برای بهبود کمی و کیفی این محصول دانست و تصریح کرد: روش های نوین موجب بهبود کمی و کیفی میوه انار، افزایش بهره وری آب و کاهش خسارات آفت ها و بیماری ها در این محصول می شود.

به گفته وی، در حال حاضر انار زیر سایبان در استان هایی همچون فارس، خراسان رضوی، مرکزی و اصفهان به صورت الگو تولید می شود.

مدیر کل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تولید انار در ۳۰ استان کشور افزود: استان های برتر تولید این محصول شامل فارس با ۲۵ درصد تولید، مرکزی ۱۱ درصد، خراسان رضوی ۱۰ درصد، اصفهان ۱۰ درصد، یزد هفت درصد و سمنان ۶ درصد می شود.

وی میزان تولید این محصول را در سال گذشته ۷۵۰ هزار تن برشمرد و اظهارداشت: سال ۹۶ حدود یک هزار و ۵۰۰ تن انار به ارزش ۱.۵ میلیون دلار صادر شده است.

لطیفیان تصریح کرد: این محصول به کشورهایی مانند ارمنستان، امارات، کره، عراق، عمان، ترکمنستان، قطر، آلمان، سوییس، روسیه، اتریش، هند، فرانسه و پاکستان صادر می شود.

وی گفت: تنش های محیطی، بالابودن ضایعات، آفات و بیماری ها، برخی نابسامانی های فیزیولوژی مانند دانه سفیدی انار و آفتاب سوختگی و ناکافی بودن صنایع فرآوری از مشکلات تولید انار در ایران است.

مدیر کل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت امور باغبانی اضافه کرد: اصلاح باغات موجود، برنامه ریزی برای شناسایی، حفاظت و تکثیر ارقام برتر داخلی و ورود ارقام تجاری و بازار پسند مانند رقم «واندرفول» از اقدامات مهم در راستای بهبود کیفیت و کاهش ضایعات این محصول است.

به گفته وی، این رقم برتر تجاری با هماهنگی بخش تحقیقات باغبانی وارد و توسط بخش خصوصی تکثیر شده و اکنون در مناطق مختلف کشور مراحل سازگاری را طی می کنند.

لطیفیان با بیان این که نیازهای تحقیقاتی در مورد تنش های محیطی با بخش های تحقیقاتی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی مطرح و بررسی های اولیه انجام شده است، تصریح کرد: ما به دنبال تدوین دستورالعمل های کاهش عوارض نابسامانی های فیزیولوژی مانند عارضه دانه سفیدی و قهوه ای شدن «آریل» هستیم تا در اسرع وقت در اختیار باغداران قرار دهیم، ضمن آن که یکی از راهکارها نیز تولید زیرسایبان است.

انار میوه ای درختی، بومی مناطق شرق ایران تا کوه‌های هیمالیا در شمال هند است. ایران با تولید سالیانه یک میلیون تن بزرگ‌ترین تولیدکننده در دنیاست و هندوستان در جایگاه دوم قرار دارد.

ایران یکی از مهمترین مراکز «ژرم پلاسم» انار در جهان است و مقر کلکسیون ذخایر ژنتیکی آن استان یزد است. در این کلکسیون ۷۸۰ ژنوتیپ و رقم مختلف انار موجود است که برخی از ارقام بیشتر به صورت تجاری کشت شده و محبوبیت بیشتری دارد که از این گروه می توان به انار ملس ساوه، شیشه کپ فردوس، خزربردسکن، رباب نی ریز، نادری بادرود، ملس یزدی، قجاق قم، اردستانی مه ولات و بجستانی گناباد اشاره کرد که حدود ۳۵ درصد باغات انار ایران و بیش از ۹۰ درصد صادرات انار کشور را شامل می شود.

شهرستان های ساوه، یزد، شیراز و مازندران به‌ ترتیب بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انار در کشور هستند. در شهرستان گلوگاه مازندران، گونه‌های وحشی انار به صورت ارگانیک به عمل می‌آید و آمار ها نشان از برداشت آن در ۳۵۰ هکتار دارد.

میوه انار با دانه های قرمز و سفید رنگ به شکل های تازه خوری، آب انار، رب انار، لواشک انار و مربای انار مصرف می‌شود. همچنین از پوست انار به رنگ های قرمز و سیاه برای رنگ‌های سنتی و دباغی کردن پوست حیوانات استفاده می شود و انار سیاه و گل انار مصارف درمانی دارد.

انار سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین C و پتاسیم است که کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان، کلسترول خون و جلوگیری از آسیب سلول‌ها را موجب می شود و به سلامت لثه‌ها نیز کمک می کند.

براساس آخرین گزارش ها، قیمت هر کیلوگرم انار در حال حاضر در بازار بین سه هزار تا هشت هزارتومان بسته به نوع و کیفیت به فروش می رسد.

برچسب ها: تولید انار