تحریم بانک کشاورزی نشان از غیرمنطقی بودن تحریم‌ها دارد

تحریم بانک کشاورزی نشان از غیرمنطقی بودن تحریم‌ها دارد

آب و غذا - وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به آغاز تحریم‌ها گفت: فکر نمی‌کردیم بانک عامل بخش کشاورزی را هم تحریم کنند. از یکسو می‌گویند سوئیفت را برای غذا آزاد می‌گذارند و از سوی دیگر، بانک عامل بخش کشاورزی را تحریم می‌کنند که این نشان می‌دهد عجولانه یک طرحی را آماده کرده و نوشته‌اند.

وی با تأکید بر اینکه در بحث تأمین مواد غذایی کشور تا به امروز مشکلی نداشته‌ایم، افزود: البته اعتصاب کامیون‌داران، مشکلاتی برای صنعت طیور و مرغداری‌ها یا کارخانه‌های قند و شکر به وجود آورد؛ اما در حال حاضر دیگر مشکلی وجود ندارد.

حجتی درباره بحث پیمان‌سپاری‌های ارزی نیز گفت: ما هیچ‌گاه به دنبال آن نیستیم که سرمایه از کشور خارج شود؛ همه مقامات کشور اصرار دارند سرمایه و ارز باید به کشور برگردد، آن هم در شرایطی که دشمن در حال وارد آوردن فشار است.

حجتی با تاکید بر اینکه از جایگاه وزیر جهاد کشاورزی تمام تلاش خود را برای مراقبت از این حوزه می‌کند، تصریح کرد: به هر حال ممکن است اشتباه هم رخ دهد و یا در جایی غفلت شود؛ مثلاً جلوی صادرات خوراک دام را گرفتیم و در نامه‌ای تاکید کردم که  عوارض‌خروج بگذاریم اما در جلسه هماهنگی عده دیگری هم بودند که درگیر استعفاء و رای اعتماد بودند و همین مشکلاتی ایجاد می‌کند.

وی گفت: در بحث تامین در کشور تا به امروز مشکلی ایجاد نشده است البته نارسایی‌های بوده اما خوشبختانه مشکل حادی وجود ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما بنا نداریم به عنوان دولت واردات چی باشیم هرچند بنابر ضرورت ممکن است واردات انجام دهیم اما نباید این یک اصل شود. راه برون رفت از بسیاری از مشکلات زیاد شدن و تکثیر وارد کننده هاست، لذا از اتحادیه‌های تعاونی انجمن ها خواهش می‌کنیم که وظیفه واردات را برعهده بگیرند.