حجتی: کاهش نرخ ارز تاثیر بر قیمت کالاهای اساسی ندارد

حجتی: کاهش نرخ ارز تاثیر بر قیمت کالاهای اساسی ندارد

وزیر جهادکشاورزی گفت: کاهش قیمت ارز تاثیری روی نهاده های وارداتی بخش کشاورزی و کالاهای استراتژیک ندارد زیرا این اقلام با نرخ ارز دولتی تهیه و وارد کشور می شود.

محمود حجتی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت درباره کاهش نرخ ارز و تاثیر آن بر روی نرخ نهاده های وارداتی بخش کشاورزی افزود: افزایش قیمت کالاهای اساسی همانند روغن، برنج، مرغ و لبنیات ناشی از نوسان نرخ ارز بی مورد است زیرا نهاده های دامی این محصولات با ارز دولتی وارد کشور می شود.

وی اظهار داشت: نباید در قیمت گذاری محصولات کشاورزی انتظار بی موردی در خصوص افزایش یا کاهش نرخ ها داشته باشیم زیرا هزینه های تولید نقش مهمی در قیمت گذاری محصولات کشاورزی دارد و بنابراین بدون در نظر گرفتن آن نباید انتظار کاهش قیمت ها را داشت.

حجتی اظهارداشت: امسال با افزایش قیمت مرغ نسبت به سال گذشته مواجه بودیم که امری طبیعی است زیرا سال گذشته نهاده های طیور همچون ذرت و کنجاله سویا با ارز ۳۲۰۰ تومان وارد کشور می شد، اما امروز این نهاد ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور می شود که افزایش ۳۰ درصدی قیمت این محصولات ناشی از نرخ ارز می تواند روی محصول نهایی مرغ اثر داشته باشد.