تولید بیش از ۵ میلیون تن مرکبات در کشور

تولید بیش از ۵ میلیون تن مرکبات در کشور

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری گفت: برای مقابله با آفت جاروئک لیموترش از رقمی مقاوم به این بیماری با عنوان «رقم پارسی» استفاده کردیم که ابتلا به این بیماری را به صفر می رساند.

مسعود لطیفیان در مورد آخرین وضعیت تولید مرکبات در کشور خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته نه تنها کاهش تولید مرکبات نداشته‌ایم، بلکه افزایش هم داشته‌ایم و مجموع تولیدات‌مان در سال ۹۶ به حدود ۵ میلیون تن رسید که پیش‌بینی می‌کنیم، این رقم در سال ۹۷، به ۵ میلیون و ۳۶۵ هزار تن برسد.

وی بیشترین حجم تولید مرکبات را مربوط به پرتقال اعلام کرد و افزود: میزان تولید این محصول در سال ۹۶،  ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تن بوده که در سال ۹۷، به ۳ میلیون و ۲۱ هزار تن خواهد رسید. همچنین میزان تولید نارنگی در سال ۹۶، ۷۸۰ هزار تن بود که برای امسال تولید ۸۱۹ هزار تن پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی همچنین از پیش‌بینی تولید ۶۷۰ هزار تن لیموشیرین و ۵۶۹ هزار تن لیموترش در سال ۹۷ خبر داد و گفت: خوش‌بختانه سرمازدگی که بهار امسال در برخی استان‌ها به وقوع پیوست روی مرکبات تأثیری نداشت و آسیب خیلی جزئی وارد کرد و مشکل ما بیشتر در مورد برخی مرکبات در نواحی جنوبی کشور است، چرا که در این استان‌ها در برخی مناطق مرکبات دچار آفتاب‌سوختگی و گرمازدگی می‌شوند.

وی اجرای طرح سایبان برای درختان مناطق جنوبی کشور که دارای آفتاب شدیدی هستند را یکی از طرح‌هایی عنوان کرد که باعث جلوگیری از بین رفتن درختان مرکبات می‌شود و تا کنون این طرح سایبان برای درختان لیمو اجرا شده است، البته طرح سایبان به صورت پایلوت در استان‌های کرمان، فارس، هرمزگان و بوشهر اجرا شده و نتیجه نشان می‌دهد، راندمان مصرف آب در اجرای این طرح ۳۰ درصد بهبود می‌یابد و آفتاب سوختگی و بیماری زوال مرکبات در طرح سایبان به صفر می‌‌رسد.

به گفته لطیفیان در طرح سایبان بازدهی درختان لیمو بالای ۲۵ درصد افزایش یافته و بازگشت سرمایه ظرف دو تا سه سال انجام می‌پذیرد.

وی در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی برای از  بین بردن جاروئک لیموترش انجام داده‌اید، اظهار داشت: تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته و یکی از مهمترین کارهای انجام شده شناسایی ارقام مقاوم به این بیماری بوده و در نهایت «رقم پارسی» مورد استفاده قرار گرفت که نه تنها کیفیت خوبی دارد بلکه مقاومت بسیاری خوبی در مقابل بیماری ویروسی مرکبات از خود نشان می‌دهد و اکنون پس از چند سال که دچار افت تولید لیموترش بودیم اکنون وضعیت تولید این محصول کفاف مصرف داخلی را می‌دهد و نیازی به واردات لیموترش نداریم.

برچسب ها: مرکبات تولید