تولید ۱۴ میلیون تنی گندم هدف گذاری شد

تولید ۱۴ میلیون تنی گندم هدف گذاری شد

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم کشور گفت:برای سال زراعی ۹۸-۹۷ تولید حدود ۱۴ میلیون تن گندم هدف گذاری شده است و میزان پرداخت مطالبات کشاورزان گندمکار نیز از مرز ۷۶ درصد گذشت.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، «اسماعیل اسفندیاری پور» در شصت و یکمین جلسه فنی گندم اظهار داشت: امسال نزدیک به ۹.۵ میلیون تن گندم به ارزش ۱۲ هزار و ۵۱ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده که مبلغ ۹ هزار و ۵۵۷ میلیارد تومان به میزان حدود ۷۶.۴ درصد از مطالبات کشاورزان تاکنون پرداخت شده است.

وی افزود: حدود ۲ هزار و ۹۴۳ میلیارد تومان هم با تامین منابع به کشاورزان ذیربط پرداخت خواهد شد.

مجری طرح گندم تصریح کرد: سال زراعی جدید تولید ۱۴ میلیون تن گندم هدف گذاری شده که انتظار می رود با تلاش کشاورزان و مدیریت به موقع مزارع و سازگاری شرایط آب و هوایی به این هدف دستیابیم.

اسفندیاری پور گفت: امسال بالغ بر ۴۸۰ هزار تن انواع بذور گندم تهیه و تدارک دیده شده و کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

این مقام مسئول افزود: حجم ابلاغی طرح افزایش ضریب خود اتکایی گندم طی نامه ای به استان ها ارسال شده و باید در کوتاهترین زمان توزیع شهرستانی و دهستانی آن انجام گیرد.

به گزارش ایرنا، خرید تضمینی گندم هر سال از اواخر اسفندماه از شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان و مناطق گرمسیر آغاز می شود و تا روزهای پایانی مهرماه در دیگر استان های کشور (از سواحل خزر تا مناطق سردسیر) ادامه دارد.

بر اساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی ۹۷-۹۶ هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید ۲ درصد به مبلغ ۱۳ هزار ریال (یک هزار و ۳۰۰ تومان) و گندم دوروم ۱۳ هزار و ۳۰۰ریال (یک هزار و ۳۳۰ تومان) خریداری شد.

امسال یک هزار و ۱۵۰ مرکز خرید در سراسر کشور گندم تحویلی کشاورزان را خریداری می کنند.

پارسال نزدیک به ۹ میلیون تن گندم به ارزش بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال خریداری شد و سال ۱۳۹۵ نیز ۱۴ میلیون و ۵۹۰ هزار تن گندم تولید و ۱۱ میلیون و ۵۲۵ هزار تن به ارزش بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد ریال خریداری شده بود.

به گفته یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ میانگین دریافتی کشاورزان گندمکار امسال به ٢٢٧ میلیون ریال رسیده در حالی که سال گذشته ٢٢٢ میلیون ریال بود که ١٧ درصد افزایش درآمد گندمکاران را در پی داشته است.

سال زراعی از آغاز مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور سال بعد ادامه دارد.

طبق قانون وزارت جهاد کشاورزی هر سال باید در اواخر مردادماه نرخ خرید تضمینی کارشناسی شده خود را به دولت ارایه دهند تا قبل از شروع فصل زراعی جدید و تا پایان شهریورماه نرخ ها به کشاورزان اعلام شود.

وزارت جهاد کشاورزی نرخ پیشنهادی خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم را در اوایل شهریورماه تعیین و به شورای اقتصادی ارایه می دهد تا قبل از شروع فصل کشت نرخ خرید تضمینی به کشاورزان اعلام شود که امسال این مهم همچنان در دست بررسی های کارشناسی در شورای اقتصاد قرار دارد و تاکنون اعلام نشده است.

برچسب ها: گندم تولید