۱۰۰ درصد بذور محصولات راهبردی کشاورزی تولید داخل است

۱۰۰ درصد بذور محصولات راهبردی کشاورزی تولید داخل است

رئیس مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال کشور گفت: ۱۰۰ درصد بذور محصولات استراتژیک بخش کشاورزی شامل گندم، جو، حبوبات و ذرات علوفه ای در داخل کشور تولید و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

گودرز نجفیان روز شنبه در آیین روز مزرعه لوبیا در پردیس آموزش و تحقیقات لوبیای خمین افزود: ۷۰ درصد از بذر دانه روغنی کلزا نیز در داخل کشور تهیه و عرضه می شود.

وی اظهارکرد: مبحث تولید بذر محصولات کشاورزی در داخل کشور بسیار مهم است چرا که با تولید بذر اصلاح شده امکان تولید انبوه محصول فراهم می شود.

رئیس مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال کشور بیان کرد: تولید و معرفی ارقام اصلاح ‌شده علاوه بر افزایش عملکرد کمی و کیفی محصولات، منجر به افزایش امنیت غذایی در کشور می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۸۰۰ میلیون نفر از مردم دنیا گرسنه هستند و با زوال منابع تولید آب و خاک عرضه محصولات کاهش می یابد، ادامه داد: امسال ۲ میلیون و چهار دهم هکتار از زمین های کشاورزی ازبین رفته و یک میلیون و هشت دهم هکتار جنگل تخریب شده است.

رئیس مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال گفت: پیشرفت‌های شگرف دانش ژنتیک و اصلاح نباتات و استفاده از تکنولوژی‌های نوین در این عرصه، باعث شده تا برنامه‌های بهبود ‌نژادی طراحی و اجر شود.

نجفیان افزود: وظیفه اصلی موسسه تحقیقات اصلاح و نهال، معرفی ارقام جدید در ۳۵ محصول زراعی است.

مدیرکل دفتر امور غلات وزارت جهاد کشاورزی نیز در این آیین گفت: در سال های گذشته کشور در زمینه تولید حبوبات خود کفا بود و حتی جز صادرکنندگان حبوبات نیز محسوب می شد.

«عزیز کریمی » افزود: اکنون ۲۵۰ هزار تن نیاز نخود کشور و ۲۴۰ تن لوبیا در داخل تولید و تامین می شود.

وی ادامه داد: امکان تولید حبوبات مصرفی در داخل کشور وجود دارد و تغییر زمان کشت حبوبات از بهار به پاییز و افزایش کاشت حبوبات دیمی در برنامه است.

کریمی افزود: نیاز آبیاری برخی محصولات همچون لوبیا و برنج بسیار است و از مصرف هر متر مکعب آب، ۱۶۰ دانه لوبیا و ۴۰۰ گرم برنج برداشت می شود.

مدیرکل دفتر امور غلات وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: باید از دانش، فناوری و یافته های تحقیقاتی استفاده شود تا بهره وری افزایش یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: استان مرکزی جزو هفت استان برتر کشور در تولید محصولات زراعی است و رتبه دوم تولید حبوبات کشور را دارد.

مجید آنجفی افزود: وجود پژوهشکده های انار، لوبیا، گل و گیاهان زینتی و ماهیان زینتی و تجاری سازی یافته های تحقیقاتی عامل توسعه کشاورزی استان شده است.

وی ادامه داد: اکنون تولید گندم در استان از مرز ۲۵۰ هزار تن گذشته در حالی که تعهد این استان تولید ۱۹۰ هزار تن گندم بوده است.

آنجفی ادامه داد: تولید گندم امسال با وجود مشکلات، چالش های خشکسالی، پراکنش نامناسب و کاهش بارش به میزان ۳۰ درصد افزایش یافته است.

رئیس پردیس تحقیقات و آموزش لوبیا خمین گفت: جشنواره ملی روز مزرعه لوبیا با شعار افزایش بهره وری آب در لوبیا، تولید پایدار و حفظ سطح تولید لوبیا برگزار می شود.

عادل غدیری افزود: آیین ملی روز مزرعه لوبیا، با حضور ۱۵۰ نفر از محققان حوزه کشاورزی و کشاورزان استان های همدان، لرستان، اصفهان، تهران، چهار محال و بختیاری و مرکزی به مدت سه روز برگزار می شود.

خمین خاستگاه تولید لوبیای کشور محسوب می شود و چهار هزار و ۴۴۵ نفر بهره بردار در این شهرستان به تولید محصول لوبیا مشغول هستند.

برچسب ها: کشاورزی تولید بذر