همکاری ایران و مالزی در زمینه پرورش ماهی در مزارع دریایی گلستان

همکاری ایران و مالزی در زمینه پرورش ماهی در مزارع دریایی گلستان

کارشناسان شیلات کشور مالزی طی بازدید از سایت پرورش ماهی در قفس و پن در سواحل استان گلستان، آمادگی خود را برای ساخت، طراحی و اجرای این پروژه اعلام کردند.

 مهندس سید جواد قدس علوی مدیرکل شیلات استان با اعلام این خبر بیان داشت: پیرو برگزاری همایش بین المللی پرورش ماهی در قفس که به همت سازمان شیلات ایران و با حضور کارشناسان و متخصصین داخلی و خارجی این صنعت برگزار شد، کارشناسان شیلات کشور مالزی با دعوت از سوی اداره کل شیلات گلستان، برای بازدید از امکانات شیلاتی به استان سفر کردند و طی نشستی بین این کارشناسان و کارشناسان شیلات گلستان راهکارهای توسعه استان بررسی شد.

وی با اشاره به نتایج این بازدید خاطر نشان کرد: این کارشناسان سواحل استان را جهت آبزی پروری مناسب دانستند و بر رونق پرورش ماهیان بومی دریای خزر که از اولویت های سازمان شیلات ایران و محیط زیست کشور می باشد نیز اتفاق نظر داشتند.

مهندس قدس علوی با تاکید بر اهمیت تکثیر گونه با ارزش کفال تصریح کرد: همچنین با توجه به تجربه کافی این کارشناسان در خصوص پرورش کفال ماهیان، با بازدید از مرکز فن آوری نوین گمیشان، مقرر گردید در آینده نزدیک با استفاده از تجارب کارشناسان مالزیایی نسبت به تکثیر گونه کفال خاکستری اقدامات لازم به عمل آید که امیدواریم با توجه به تلاش های انجام شده، در آینده نزدیک شاهد تکثیر تجاری موفق گونه کفال در استان باشیم.

وی در خصوص ادامه دار بودن این همکاری اظهار کرد:  استفاده از توان کارشناسی و تکنولوژی نوین روز دنیا در پرورش ماهی در قفس و پن از جمله اهداف اداره کل شیلات استان است که در این راستا از توان کارشناسان با تجربه کشورهای دوست و مسلمان به ویژه کشور مالزی در جهت انتقال تجربیات و سازه های مناسب بهره خواهیم برد.

لازم به ذکر است با توجه به سیاست های دولت جمهوری اسلامی و در راستای عملی کردن منویات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، اداره کل شیلات استان ، پروژه پرورش ماهی در قفس و محیط محصور را با انجام مطالعات مکان یابی، و صدور مجوز پروانه تاسیس در حوزه آب های سرزمینی شهرستان گمیشان و بندرترکمن به ظرفیت حدود ۳۵۰۰ تن تولید آبزیان، در دستور کار خود قرار داده است.

گفتنی است با توجه به وجود آب های شور و لب شور فراوان و با توجه به محدودیت آب های شیرین در منطقه، استان گلستان از پتانسیل مناسب جهت پرورش انواع گونه ها به خصوص گونه کفال خاکستری برخوردار است که در آینده نزدیک با تکثیر موفق و معرفی این گونه به مزارع آبزی پروری، باعث ایجاد اشتغال پایدار و درآمد آبزی پروری مرزنشینان و جلوگیری از مهاجرت می شود.