۲۰ درصد تجارت جهانی خرما در قبضه ایران

۲۰ درصد تجارت جهانی خرما در قبضه ایران

یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر ۲۱ درصد سطح زیرکشت و ۱۵ درصد میزان تولید خرمای جهان، در اختیار ایران است.

مسعود لطیفیان، در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد با اشاره به اینکه سطح زیرکشت نخیلات فعلی کشور ۲۵۰ هزار هکتار است، افزود: هم اکنون ۲۱ درصد سطح زیرکشت و ۱۵ درصد میزان تولید خرمای جهان مربوط به این مرز و بوم است.

وی همچنین اظهار داشت: خوشبختانه طی چند ساله اخیر عملکرد مقدار تولید خرما در کشور از رشد پنج برابری برخوردار بوده است.

مدیرکل دفتر امورمیوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: طبق آمار، سطح زیرکشت خرما در مملکت طی سنوات گذشته بطور متوسط ۱,۸ و نرخ رشد تولید ۲.۱ درصد بوده است.

وی تصریح کرد: طرح توسعه زیر کشت نخیلات کشور پنج هزار هکتار، اصلاح و تبدیل باغات خرمای درجه دو به یک به میزان ۴۷ هزار و ۷۸۰ هکتار و حذف و جایگزینی نخیلات به وسعت ۴۵ هزار و ۳۶۰ هکتار طی برنامه پنج ساله ششم توسعه پیش بینی شده است.

لطیفیان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ایران طی ۱۰ ساله گذشته همواره در معرض خشکسالی بوده و پیش بینی ها حاکی از این است که کشور در این شرایط باقی خواهد ماند.

مدیرکل دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی افزود: خوشبختانه سیاست‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای مقابله با خشکسالی در دستور کار دستگاه های مرتبط قرار گرفته که بوسیله اعمال این سیاست ها از قبیل توسعه سیستم های آبیاری تحت فشار و استفاده از ارقام متحمل به شوری و خشکی می توان راندمان مصرف آب و آبیاری را در باغات کشور بالا برد.

وی اضافه کرد: جدا از این خرما در بحث شوری و خشکی گیاهی مقاوم به حساب می آید البته ناگفته نماند مقاومت به معنی افت عملکرد نیست.

لطیفیان در ادامه ضمن اشاره به وجود ۳۴ هزار و ۷۹۵ هکتار سطح زیر کشت خرما در استان خوزستان گفت: تخصیص یارانه نهال برای استان در سال ۱۳۹۶ به میزان دو هزار میلیارد ریال و همین طور سطح برنامه اصلاح باغات در این سال هفت هزار و ۱۴۹ هکتار بوده است.

وی یادآور شد: سطح توسعه و اصلاح باغات خرما در استان خوزستان طی برنامه پنج ساله ششم توسعه یک هزار و ۳۰۰ هکتار پیش بینی شده است.

برچسب ها: خرما تجارت جهانی