واردات پنج کالای بخش کشاورزی در ۲ ماه نخست کم شد

واردات پنج کالای بخش کشاورزی در ۲ ماه نخست کم شد

گمرک جمهوری اسلامی ایران از کاهش ۲۰درصدی وزن واردات ۲ماهه روغن دانه آفتابگردان، گوشت گاو بی استخوان، موز، کنجاله و برنج سفید نسبت به فروردین و اردیبهشت پارسال خبر داد.

بررسی تازه ترین آمار تجارت خارجی نشان می دهد بیشترین کاهش واردات در ۲ماهه نخست نسبت به مدت مشابه پارسال مربوط به موز سبز تازه یا خشک کرده بود که از لحاظ وزنی ۳۲.۲ درصد و از لحاظ ارزشی ۱۳ درصد کم شد.

در ۲ ماه امسال بیش از ۸۷ هزار و ۲۰۸ تن موز سبز به ارزش ۸۵ میلیون و ۹۱۱ هزار و ۷۳۱ دلار وارد کشور شد.

قطعات بی استخوان منجمد گاوی از دیگر محصولاتی است که واردات آن در دوره مورد بررسی از لحاظ وزنی ۲۷.۸۱ درصد و از نظر ارزشی ۲۰.۳ درصد کاهش یافت.

براساس این آمار در ۲ ماهه نخست امسال ۱۴ هزار و ۷۹۰.۴ تن گوشت منجمد گاو به ارزش ۶۶ میلیون و ۷۸ هزار و ۶۴۶ دلار وارد کشور شد.

واردات برنج پارسال با افت و خیزهایی روبرو بود اما در فروردین و اردیبهشت امسال از لحاظ وزنی ۲۲ درصد و از نظر ارزش ۹ درصد کاهش یافت.

بر این اساس ۱۷۷ هزار و ۹۴۲ تن برنج به ارزش ۱۸۳ میلیون و ۵۱۵ هزار و ۵۲۷ دلار برنج وارد شد.

روغن دانه آفتابگردان از دیگر اقلام وارداتی به کشور است که طبق آمار، واردات آن در بازه زمانی مورد بررسی از لحاظ وزنی ۲۰.۳۲ درصد و از نظر ارزشی ۲۴.۵۵ درصد افت کرد.

امسال ۷۵ هزار و ۷۵۴.۳ تن روغن دانه آفتابگردان به ارزش ۵۹ میلیون و ۱۸۱ هزار و ۱۶۳ دلار وارد کشور شد.

همچنین در دوره مورد بررسی واردات کنجاله از لحاظ وزنی و ارزشی به ترتیب ۱۳.۵۱ و ۱۴.۲۱ درصد کاهش یافت.

در این زمینه ۱۹۳ هزار و ۴۸۸ تن به ارزش ۷۵ میلیون و ۲۷۷ هزار و ۷۳۸ دلار واردات داشتیم.

عملکرد تجارت خارجی ایران در ۲ ماهه نخست امسال از تراز تجاری مثبت کشور حکایت دارد.

با وجود اجرای نظام جدید ارزی و تخصیص آن به واردات زیر نظر دولت، مجموع صادرات و واردات غیرنفتی ایران در فروردین و اردیبهشت به بیش از ۱۴ میلیارد و ۵۳۶ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۱ درصد افزایش یافت.

برچسب ها: واردات کشاورزی